تور لحظه آخری
امروز : جمعه ، 1 تیر 1403    احادیث و روایات:  پیامبر اکرم (ص):رسول اكرم صلى الله عليه و آله گروهى را كه كشت و كار نمى كردند، ديدند و فرمودند: شم...
سرگرمی سبک زندگی سینما و تلویزیون فرهنگ و هنر پزشکی و سلامت اجتماع و خانواده تصویری دین و اندیشه ورزش اقتصادی سیاسی حوادث علم و فناوری سایتهای دانلود گوناگون شرکت ها
آمار وبسایت

 تعداد کل بازدیدها : 1801526401
هواشناسی

نرخ طلا سکه و  ارز

قیمت خودرو

فال حافظ

تعبیر خواب

فال انبیاء

متن قرآناضافه به علاقمنديها ارسال اين مطلب به دوستان آرشيو تمام مطالب
archive  refresh

گزارش تحليل - آماري/قم در قرق موتورسيلكتها/ موتورسواران عامل بيش از يك سوم تصادفات


واضح آرشیو وب فارسی:مهر: گزارش تحليل - آماري/قم در قرق موتورسيلكتها/ موتورسواران عامل بيش از يك سوم تصادفات
قم در قرق موتورسيلكتها/ موتورسواران عامل بيش از يك سوم تصادفات
قم - خبرگزاري مهر: خريد آسان موتورسيكلت و ترافيك سنگين موجب افزايش توليد و استفاده از اين وسيله نقليه در شهر قم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در شهرهاي كوچك و روستاها به دليل سطح پايين زندگي و عدم امكان خريد اتومبيل ، موتورسيكلت به عنوان وسيله نقليه خانواده‌ها مطرح و در شهرهاي بزرگ و متوسط نظير شهر قم، علاوه بر مطلب فوق، وجود مسافت بين محل كار و منزل و ترافيك سنگين معابر اهميت استفاده از موتورسيكلت را بيشتر مي‌كند.

افزايش تعداد وسايل نقليه، تسهيل روز افزون روش‌هاي فروش موتورسيكلت، جوان بودن جمعيت و جذابيت هاي ويژه موتورسيكلت طي دهه گذشته، توليد ، فروش و استفاده از موتورسيكلت در شهر قم سير صعودي داشته و متعاقب آن تعداد تصادف‌هاي فوتي، جرحي و خسارتي كه در آنها رانندگان موتورسيكلت‌ها مقصر بوده اند‌، نسبت به كل تصادف‌هاي وسيله نقليه رشد صعودي قابل ملاحظه اي را در شهر قم نشان مي‌دهد.

تعداد وسايل نقليه شماره گذاري شده درسال 87 در شهر قم نشان مي‌دهد كه تعداد 181 هزار و 646 دستگاه موتورسيكلت شماره شده و اين درحالي است كه تنها 2 هزار و 376 تعداد از انواع خودروها در اين سال شماره گذاري شده است.

همچنين تعداد وسايل نقليه شماره گذاري شده درسال 88 در شهر قم نشان مي دهد كه 223 هزار و 96 دستگاه موتورسيكلت و هزار و 623 تعداد انواع خودرو در قم شماره شد كه اين تعداد و نسبت هر يك از وسايل نقليه شماره شده در شهر قم به مجموع وسايل نقليه ، نشان دهنده گرايش روز افزون به استفاده از موتورسيكلت در شهر قم است.

آماري از مقصر بودن راكبان موتور سيكلت در تصادف‌هاي استان

اگر بخواهيم تعداد تصادف موتورسيكلت در سالهاي 86 ، 87 ، 88 و 89 در شهر قم را بررسي كنيم مي‌بينيم كه در سال 86 از مجموع هزار و 991 مورد تصادف، 602 مورد موتورسيكلت‌ها مقصر بودند و در سال 88 نيز از مجموع سه هزار و 814 مورد تصادف موتورسيكلت، هزار و 598 مورد موتورسيكلت مقصر شناخته شدند.

در 8 ماه اول سال 89 نيز از مجموع دو هزار و 764 مورد تصادف موتور در قم، هزار و 182 موتورسيلكت در تصادف‌ها مقصر بودند كه در مقايسه آمار تصادف موتورسيكلت مقصر نسبت به كل تصادف، يك روند روبه رشد مشاهده مي‌شود.

41 درصد تصادف‌هاي منجر به فوت در قم مربوط به موتور سيلكت‌ها است

از كل آمار تصادف رانندگي منجر به فوت به تفكيك استفاده كنندگان وسيله نقليه حدود 41.6 درصد را موتورسيكلت به خود اختصاص داده است.

با توجه به اين مطلب تلفات تصادف موتورسيكلت بسيار پر هزينه و خسارت‌هاي جبران ناپذيري را در پي دارد كه بررسي و تحليل دلايل اين افزايش و هزينه‌هاي ناشي از آن ضروري به نظر مي‌رسد.

يك كارشناس ارشد حمل و نقل و ترافيك و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص عوامل موثر در افزايش تعداد موتورسيكلت در شهر قم اظهار داشت: دلايل مختلفي همچون ثابت بودن قيمت فروش اتومبيل و كاهش قيمت فروش موتورسيكلت، عدم رشد متناسب كمي و كيفي وسايل نقليه عمومي متناسب با افزايش سطح توقع و درآمدهاي عمومي شهروندان قمي، استفاده از موتورسيكلت به عنوان وسيله انجام كار، محدوديت‌ها و معايب و تجهيزات موتورسيكلت نسبت به اتومبيل، عدم اقدامات لازم جهت ارتقاي ايمني سفر با موتورسيكلت و بي توجهي موتورسيكلت رانان به اجراي مقررات راهنمايي و رانندگي بخشي از عواملي است كه منجر به افزايش موتورسوران مي‌شود.

تصادف مسئله اي چند علتي است

مهندس محمدرضا فرج در تحليل و بررسي تصادف‌هاي موتورسيكلت سواران در شهر قم اظهار داشت: سيستم حمل و نقل شامل محيط راه، استفاده كنندگان از راه و وسايل نقليه است و تصادف هم مسأله‌اي چند علتي است كه از تركيب بسيار پيچيده اين عوامل و آثار به وجود مي‌آيد.

وي بر اهميت و نقش محيط راه در ايمني موتورسيكلت اشاره كرد و عنوان داشت: محيط راه به عنوان يكي از مولفه‌هاي سه گانه تأثيرگذار بر ايمني از اهميت و نقش غيرقابل انكاري در تصادفات برخوردار است.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: اقدامات پيشگيرانه و ايمن سازي معابر سهم بسيار زيادي در جلوگيري از تصادف و كاهش تلفات دارد.

فرج افزود: اهميت محيط راه تا زماني كه به عنوان يكي از كاراترين ابزار پيشگيري از بروز تصادف شناخته نشود، مزاياي كاربرد آن بالاخص براي موتورسيكلت به خوبي قابل درك نخواهد بود و برخي از اقدام‌ها در طراحي، ساخت و نگهداري راه مي‌تواند تأثير منفي بر ايمني موتورسيكلت داشته باشد.

وي در ادامه به نيازهاي ايمني موتورسيكلت رانان در جاده اشاره كرد و افزود: ايمني موتورسيكلت رانان و اجزاي موجود در جاده، بسته به پنج اصل كلي است و درجه ايمني آنها با ميزان توجه به اين اصول در طراحي، ساخت، نگهداري و مديريت راه ارتباط مستقيم دارد.

اين كارشناس مسائل ترافيك با اشاره به پنج اصل مهم مربوط به نيازهاي ايمني موتورسيكلت رانان اظهار داشت: سرپا نگهداشتن و كنترل وسيله نقليه، اجتناب از برخورد با اجسام موجود در حريم راه، پيمودن مسير و باقي ماندن در راه، كاهش خطر و جراحت در صورت سقوط از موتورسيكلت و اجتناب از برخورد با ساير استفاده كنندگان از راه ، از موارد پنج‌گانه مربوط به نيازهاي ايمني موتورسيكلت رانان است.

تامين نيازهاي جادهاي براي موتور سوارن ايمني آنها را افزايش مي دهد

فرج بر رعايت زيرساخت‌هاي جاده براي موتورسيكلت‌ها در راستاي بهبود ايمني راكبان تأكيد كرد و عنوان داشت: طراحي هندسي و نگهداري راه معمولاَ با توجه به نيازهاي وسايل نقليه‌اي نظير اتومبيل و كاميون‌ها انجام مي‌شود در حالي كه نيازهاي موتورسيكلت اغلب ناديده گرفته مي‌شود.

وي افزود: يكي از دلايل امر مي‌تواند عدم تجربه يا آگاهي مهندسان و ادارات ذيربط در امور راه باشد كه در اين زمينه عواملي همچون ساخت راه، نگهداري راه و تابلوهاي ويژه اعلام خطر به موتورسيكلت رانان در زمينه بهبود ايمني موتورسيكلت مؤثر خواهد بود.

فرهنگ سازي ايمني پايدار را در جامعه نهادينه كند

يك كارشناس ديگر حمل و نقل وترافيك نيز در گفتگو با خبرنگار مهر، با بيان اينكه عامل انساني به علت اشتباه‌هاي غيرارادي و تخلفات ارادي نقش تعيين كننده‌اي در شكل گيري حوادث رانندگي دارد افزود: آموزش و فرهنگ سازي مي‌تواند ايمني پايدار را در جامعه نهادينه كند.

رضا قرباني ادامه داد: انسان همواره با دريافت آموزش‌، روش‌هاي مناسب تري را براي زندگي فردي و اجتماعي خود انتخاب مي كنند، اما تا هنگامي كه به لزوم تغييرات و پديده‌هاي اجتماعي باور واقعي نداشته باشد در مقابل آموزش و بكارگيري آن از خود مقاومت نشان مي‌دهد.

فرهنگ سازي 40 درصد تصادف موتور سواران را كم مي‌كند

وي عنوان كرد: با ارتقاء راه‌ها مي‌توان كاهش 20 درصدي تصادف‌هاي جادهاي را انتظار داشت، اما اقدامات بهبود رفتار كاربران راه‌ها مي‌توان 30 الي 40 درصد از تصادفات را بكاهد.

قرباني با بيان اينكه موتورسيكلت نسبت به اتومبيل داراي ضريب ايمني پايين و به مراتب خطر آسيب رسيدن به موتورسيكلت رانان و سرنشينان آنها در هنگام تصادف زياد است افزود: در صورتي مي‌توان از موتورسيكلت به عنوان يك سيستم قانوني حمل و نقل استفاده كرد كه تدابير لازم از لحاظ ايمني موتورسيكلت اتخاذ شود.

اين كارشناس حمل و نقل وترافيك اضافه كرد: براي حصول اين هدف و بدست آوردن ضريب اطمينان بيشتر در حركت موتورسيكلت كه براساس قانون جهت توليد يا واردات موتورسيكلت بايد از ابتداي سال 1382 استاندارد اروپايي ECE-40-01 رعايت مي‌شد، مي‌بايست رعايت استانداردهاي روز دنيا در توليد موتورسيكلت و همچنين ارتقاء استانداردهاي كنترلي و ايمني در حين توليد توسط كارخانجات توليدي را الزامي كرد.

.........................................

مهدي بخشي سوركي

© 2003 Mehr News Agency .

دوشنبه|ا|12|ا|دي|ا|1390

این صفحه را در گوگل محبوب کنید

[ارسال شده از: مهر]
[مشاهده در: www.mehrnews.ir]
[تعداد بازديد از اين مطلب: 1030]

bt

اضافه شدن مطلب/حذف مطلب
-


گوناگون

پربازدیدترینها
طراحی وب>


صفحه اول | تمام مطالب | RSS | ارتباط با ما
1390© تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت واضح می باشد.
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را به ما اطلاع دهید
پایگاه خبری واضح کاری از شرکت طراحی سایت اینتن