تور لحظه آخری
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1403    احادیث و روایات:  امام صادق (ع):بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم، تاج سوره‏هاست.
سرگرمی سبک زندگی سینما و تلویزیون فرهنگ و هنر پزشکی و سلامت اجتماع و خانواده تصویری دین و اندیشه ورزش اقتصادی سیاسی حوادث علم و فناوری سایتهای دانلود گوناگون شرکت ها
آمار وبسایت

 تعداد کل بازدیدها : 1801370717
هواشناسی

نرخ طلا سکه و  ارز

قیمت خودرو

فال حافظ

تعبیر خواب

فال انبیاء

متن قرآناضافه به علاقمنديها ارسال اين مطلب به دوستان آرشيو تمام مطالب
 refresh

هزارو یک دلیل برای احداث باغ گردو


واضح آرشیو وب فارسی::

نهالستان برتر نهال فعالیت خود را زیر نظر جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۰ در تولید و عرضه نهال آغاز کرده و سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.

 

 

باغدارانی که از حقایق احداث باغ گردو آشنا هستند می‌توانند هزار و یک دلیل برای شما بیاورند تا مزیت‌های احداث باغ گردو را به طور کامل به شما توضیح بدهند، کشور ایران موفق شده است جایگاه سوم در تولید گردو در کل جهان به دست بیاورد و همین نشانگر سودآور بودن این محصول برای کشاورزان و باغداران هست، از طرف دیگر به خاطر تولید نهال‌های اصلاح‌شده و ژنوتیپ دیگر مانند گذشته باغداران متحمل خسارت نمی‌شوند و میزان آسیب‌های وارده به باغ گردو تا درصد خیلی زیادی کاهش پیدا کرده است. به خاطر تغییر شرایط باغداری در دهه گذشته باعث شده تا بسیاری از کشاورزان به احداث باغ‌های میوه مخصوص باغ گردو و بادام روی بیاورند. 

 

حقایق و موارد استفاده از درخت گردو

اگر کشاورزان دامنه وسیع استفاده از درخت گردو را بدانند و بفهمند تمامی قسمت‌های درخت گردو در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد مطمئناً نسبت به احداث باغ گردو علاقه بیشتری نشان می‌دهند، همچنین بهتر است باغداران قسمتی از هزینه و انرژی خود را صرف بازاریابی کرده و با واحدهای تولیدی آشنا شوند.

آشنایی با این واحدهای تولیدی باعث می‌شود محصولات خود را با قیمت بهتر و سود بیشتر به آنها بفروشند، دقت داشته باشید که تمامی محصولات حاصل از درخت گردو به فروش می‌رسد، پوسته سبز رنگ آن در صنایع رنگرزی، غلاف چوبی گردو برای تهیه زغال، شاخه‌های هرس شده درخت گردو به عنوان الوار در صنایع چوبی و میوه گردو در صنایع مختلف تولیدی و خشکبار تقاضای زیادی دارد.

 

 

فرایند رشد درخت گردو

در گذشته فرآیند رشد درخت گردو یک پروسه بسیار زمان‌بر بود، معمولاً کشاورزان از روش بذری برای احداث باغ خود استفاده می‌کردند حداقل ۸ الی ۱۰ سال طول می‌کشبد تا یک باغدار اولین بار و میوه گردو باغ خود را ببیند، امروزه با پیشرفت در تکنولوژی و به روزرسانی اطلاعات گیاهپزشکی همچنین علاقه نشان دادن تعداد معدودی از نهالستان‌های معتبر و با سابقه برای تولید نهال‌های پیوندی و اصلاح‌شده باعث شده تا باغدار یک سال پس از کاشت بلافاصله باردهی باغ خود را مشاهده کند و این یک جهش علمی و اقتصادی در صنعت کشاورزی برای کشاورزان ایرانی محسوب می‌شود.

 

 

 

پروسه راه اندازی باغ گردو در عصر حاضر

اگر شما پروسه راه اندازی باغ گردو در عصر حاضر را با مراحل راه اندازی باغ گردو در چند دهه گذشته مورد بررسی قرار دهید تفاوت‌های خیلی زیادی را در آن مشاهده می‌کنید؛ باغدار با اطلاعات کامل از خاک، آب، میزان بارش، اقلیم منطقه و همچنین بیماری‌های شایع در منطقه که ممکن است درخت گردو را مورد تهدید قرار دهد، باغ خود را احداث می‌کند؛ ولی در گذشته اینگونه نبود کشاورزان زمین خود را شخم زده با مقدار کود طبیعی آنرا مغذی می‌کردند، سپس با استفاده از روش‌های سنتی بعد از کاشت نهال که هیچ نشانی کیفیت نداشت به آبیاری آن‌ می‌پرداختند.

 

خرید نهال گردو طبق الزامات آب و هوایی منطقه نهال گردو 

نژادهای دیرگل و زود گل نهال گردو مشخص شده است و هر کشاورزی بر حسب الزامات آب و هوایی منطقه ای خود می‌تواند این نژادها را شناسایی و به کاشت آنها بپردازد، در گذشته نه چندان دور بسیاری از کشاورزان به خاطر تنش‌های آب و هوایی مخصوصاً در فروردین ماه دچار مشکل می‌شدند، امروزه با کاشت نهال گردوی دیرگل در مناطق سردسیری و زود گل در مناطق گرمسیری از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری می‌شود.

 

فرایند خاک ورزی درخت گردو

برای احداث باغ تجاری و مدرن فرایند خاک ورزی کاملاً متفاوت انجام می‌شود، قبل از هرکاری کشاورز به آنالیز خاک باغ خود می‌پردازد، در این آنالیز میزان عناصر مغذی که کم یا بیش از اندازه است، همچنین PH خاک مشخص می‌شود، این آزمایش اطلاعات کافی در مورد عوامل بیماری زای موجود در خاک باغ به کشاورز می‌دهد. وقتی یک کشاورز و باغدار اطلاعات کاملی در مورد بستر خاکی که درخت گردو را در آن کشت می‌کند داشته باشد نسبت به رسیدگی و مراقبت آن نیز موفق‌تر عمل خواهد کرد.

 

تکثیر و گرده افشانی درخت گردو

نهال‌های اصلاح‌شده در نهالستان‌های معتبر به گونه‌ای تولید شده‌اند که میزان سازگاری گل‌های نر و گل‌های ماده آن بسیار بالا بوده در نتیجه احتیاج زیادی به گرده افشانی درخت گردو نیست، ولی جهت اطمینان بیشتر مهندسین و کارشناسان تاکید می‌کنند مخصوصاً در باغ‌های تجاری از رقم‌های گرده افشان نیز استفاده شود، البته در این مورد استفاده از کندوی عسل و باکس‌های گرده افشان تاثیر بیشتری از خود نشان می‌دهد.

 

 

 

 

 

افزایش تعداد درختان گردو در هر هکتار

نهال‌های اصلاح نشده و کلاسیک برای اینکه به رشد بهتر برسند و بتوانند از نور آفتاب نهایت استفاده را ببرند فاصله میان آنها حداقل ۹ الی ۱۲ متر است، ولی نهال‌های اصلاح‌شده وارد بازار شده است مانند نهال گردو ژنوتیپ پاییز که فاصله میان آنها بین ۵ الی ۶ متر بر حسب نوردهی منطقه مشخص می‌شود، این یعنی شما می‌توانید در هر هکتار تعداد بیشتر نهال گردو کاشته و میزان باردهی آن افزایش پیدا کند، به طوری که نهال‌های کلاسیک در هر هکتار بین ۲ الی ۳ تن میوه خشک می‌دهند، ولی نهال ژنوتیپ و اصلاح‌شده در هر هکتار حداقل بین ۸ الی ۱۰ تن گردو تولید می‌کند.

 

هرس و تنک درخت گردو

روش‌هایی که باعث افزایش باردهی درختان گردو شده است و هرس و تنک کردن آنها است، میزان مقاومت درختان گردو در برابر سرما و یخ زدگی افزایش پیدا کرده تنها شاخه‌های جوان ممکن است در فصل زمستان دچار آسیب و یخ زدگی شوند و آن هم با روش صحیح و استاندارد هرس و سرشاخه کردن نه تنها مشکلی پیش نمی‌آید بلکه میزان باردهی درختان افزایش پیدا می‌کند.

 

الزامات آب و آبیاری درخت گردو

یکی دیگر از مواردی که باعث شده تا هزینه‌های مربوط به باغداری گردو کاهش پیدا کند، تغییر در نحوه آبیاری باغستان گردو است، در گذشته از روش‌های غرقابی و نهری استفاده می‌کردند، همین امر باعث بروز بیماری‌های زیادی در بین درختان گردو و افزایش هزینه آبیاری بود، ولی امروزه با مکانیزه کردن آبیاری درختان نه تنها هزینه آبیاری باغستان گردو کاهش پیدا کرده بلکه از بروز بیماری.ها مخصوصا پوسیدگی ریشه درخت گردو جلوگیری می‌شود.

 

کدام باغ شرایط باغ گردو را دارد؟؟

باغ بادام جزو باغستان‌هایی است که بسیاری از کشاورزان و باغداران علاقه زیادی به احداث آن دارند، سود و باردهی آن به اندازه احداث باغ گردو بوده در باغ بادام می‌توانید نهال‌های دیگر را نیز کشت کرده و تنوع زیادی در باغ خود ایجاد کنید، این نهال در مناطق گرمسیری و سردسیری نیز باردهی و بازدهی خوبی دارد برای خرید نهال بادام اصلاح‌شده‌ می توانید به سایت‌های معتبر نهالستان مراجعه کنید.

 

 

 

انواع نهال گردو برای خرید یک باغدار

یک باغدار برای اینکه بتواند باغ زراعی و کشاورزی خود را با شرایط ویژه و ایده آل احداث کند بهتر است ارقام متفاوت نهال گردو را به طور کامل شناسایی کرده و بر حسب شرایط آب و هوایی اقدامات لازم را نسبت به خرید آنها بکند.

نهال گردو شیلی: کشور سازنده آن شیلی است در همان سال اول باردهی خود را شروع کرده و عمر اقتصادی آن حداقل ۸۰ سال است.

نهال گردو تویسرکان: کشور سازنده این حال ایران و بومی کشور خودمان می‌باشد از سال چهارم باردهی آن شروع شده و عمل اقتصادی آن ۸۰ سال است.

نهال کاغذی: جزو نهال‌های دیررس محسوب می‌شود اولین باردهی آن از سال دهم شروع شده به خاطر کیفیت بالا و کاغذی بودن پوست آن در بازار خشکبار خواهان و طرفدار زیادی پیدا کرده و عمر اقتصادی آن صد سال است.

نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹: جزو نهال‌های نسل جدید در کشور ایران شناخته شده است، وارداتی از کانادا بوده که اصلاح شده است و سن اقتصادی آن حداقل ۱۰۰ سال است، از مزیت‌های این نژاد می‌توان به دیرگل بودن آن اشاره کرد،‌ به طوری که این نژاد بیست روز بعد از ارقام دیگر به گلدهی می‌رسد و سرمای بهاره تاثیری روی این نهال نخواهد داشت، باردهی آن در هکتار بالای ۸ تن هست، زودبازده و پایه کوتاه بودن نیز از مزیت‌های دیگر این نژاد است.

نهال گردو خوشه ای دانه‌ریز انگوری: این نهال با کیفیت بوده و میوه‌های آن بسیار خوشمزه است، عمر اقتصادی آن ۱۰۰ سال و در سومین سال کاشت باردهی خود را شروع می‌کند.

 

کلام آخر

ما سعی کردیم تنها چند دلیل از هزار و یک دلیلی که یک باغدار باید به احداث باغ گردو بپردازد را برای شما بازگو کنیم، البته زمانی از مزایای گفته شده برخوردار خواهید شد که بتوانید نهال‌های با کیفیت و درجه یک را برای باغ خود تهیه کنید، شما برای خرید نهال گردو می‌توانید به نهال فروشی آنلاین مراجعه کرده و با اطمینان خاطر خرید خود را انجام داده علاوه بر خرید با کیفیت می‌توانید از مشاوران و کارشناسان گیاهپزشکی نهالستان کمک بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و پرسیدن سوالات خود می‌توانید به وسیله کامنت گذاری سوال و نظرات و پیشنهادات خود را درک کنید همچنین با استفاده از لینک و شماره تماس ثبت شده در زیر مستقیماً با کارشناسان و مهندسین کشاورزی در ارتباط باشید؛

 

تماس با برتر نهال:

09141832393

09144501003

 

وب سایت:

www.bartarnahal.ir


این صفحه را در گوگل محبوب کنید

[ارسال شده از: ]
[مشاهده در: ]
[تعداد بازديد از اين مطلب: 3702]

bt

اضافه شدن مطلب/حذف مطلب
-


فرهنگ و هنر

پربازدیدترینها
طراحی وب>


صفحه اول | تمام مطالب | RSS | ارتباط با ما
1390© تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت واضح می باشد.
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را به ما اطلاع دهید
پایگاه خبری واضح کاری از شرکت طراحی سایت اینتن