تور لحظه آخری
امروز : جمعه ، 1 تیر 1403    احادیث و روایات:  امام علی (ع):بزرگ ترين مصيبت ها، نادانى است.
سرگرمی سبک زندگی سینما و تلویزیون فرهنگ و هنر پزشکی و سلامت اجتماع و خانواده تصویری دین و اندیشه ورزش اقتصادی سیاسی حوادث علم و فناوری سایتهای دانلود گوناگون شرکت ها
آمار وبسایت

 تعداد کل بازدیدها : 1801525139
هواشناسی

نرخ طلا سکه و  ارز

قیمت خودرو

فال حافظ

تعبیر خواب

فال انبیاء

متن قرآناضافه به علاقمنديها ارسال اين مطلب به دوستان آرشيو تمام مطالب
 refresh

عوامل تأثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی


واضح آرشیو وب فارسی::


عوامل تاثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی چیست؟ آیا با عوامل تاثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی آشنا هستید؟ در این مقالههمراه ما باشید.

هزینه های دندانپزشکی برای بسیاری از مردم گران هست و این موضوع باعث میشود تا نتوانند به سلامت دهان و دندان خود به موقع و به درستی رسیدگی کنند. واقعیت این است که خیی از مردم از عهده هزینه های دندانپزشکی برای نگه داشتن سالم دندان های خود برنمی آیند و یکی از عوامل پوسیدگی دندان در سنین پایین به خاطر این است که مشکلات مالی مردم و عدم نبود درآمد کافی باعث شده تا استفاده از این خدمات برای هرکسی ممکن نباشد. البته این دلیل تنها عامل شیوع بی‌ دندانی نیست و بی‌ دندانی که یک نوع معلولیت تلقی میشود علل متنوعی دارد.

به عنوان مثال هزینه و قیمت ارتودنسینسبت به سایر خدمات دیگر میتواند گران تر باشد و این قضیه سبب شده تا برخی از دندانپزشکی ها به ویزیت رایگان روی بیاورند. البته که حداقل هزینه برای ارتودنسی براساس نرخ مصوب درنظر گرفته شده اما در کل شاید همه نتوانند از این خدمت استفاده کنند.

عوامل تاثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی در ایران

در مقایسه با سایر کشورهای دنیا، هزینه های دندانپزشکی و خدمات آن در ایران پایین است اما اگر بخواهیم این مورد را درباره درآمد مردم ایران بسنجیم قضیه کمی عوض میشود و این موضوع جای تامل دارد. قیمت این خدمات در تمام دنیا حتی در کشورهای همسایه ما و حتی کشورهای عقب‌ مانده تر از ما در حوزه پزشکی و فناوری هم گرانتر است.

ارزش خدمات دندانپزشکی به طور طبیعی در همه جای دنیا چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای در حال توسعه گران بوده و هست ولی راهکار حل این مشکل مطمئنا پایین آوردن قیمت هزینه های پزشکی نیست! جالب است بدانید که ایران از نظر پزشکی به طور بالقوه یکی از مراکز توریسم سلامت در زمینه دندان به حساب می آید و خیلی از ایرانیان مقیم خارج از کشور یا حتی کشورهای همسابه برای درمان دندان خود به ایران مراجعه میکنند، دلیل این امر هم واضح است که هزینه کمتری داده و از درمان بهتری برخوردار میشوند. در ادامه میخواهیم درباره عواملی که روی قیمتها تاثیرگذار هستند بیشتر باشما صحبت کنیم.

چرا خدمات دندانپزشکی در ایران بالاست؟

خدمات دندانپزشکی در همه جای دنیا قیمت تمام شده و بالایی دارند، علاوه بر این مورد هم قدیمها از طلا در دندانپزشکی هم استفاده میشد. اگر در خانم های سن بالای فامیل کمی جستجو کنید حتما شخصی را پیدا میکنید که در دندان هایش از طلا استفاده شده باشد و این موضوع به خوبی همه چیز را روشن میکند. استفاده از مواد اورجینال تنها دلیل گرانی خدمات نیست و یک دندانپزشکی مدرن و مجهز برای ارائه خدمات باید همه چیز را فراهم کند، مجریان آن آموزش ببینند و حتی پس از تمام شدن تحصیلات رسمی در دانشگاه باید مداوم به کسب مهارت نیز بپردازند. عمر کاری دندانپزشکان به خاطر صدمات واردشده در کار بدنی و پراسترس در طولانی مدت زیاد است و از طرفی ذات این خدمات در قالب یک خدمت تخصصی است که استهلاک آن زیاد میباشد.

چطور میتوان هزینه های دندانپزشکی را داد؟

در سال های اخیر باتوجه به اینکه سیاست های دولت برای افزایش تعداد دانشکده های دندانپزشکی و دندانپزشکان بالا بوده اما حقیقت اینست که با افزایش تعداد دندانپزشکان هزینه درمانی گرانی مثل دندانپزشکی کاهش چشمگیری نداشته است. آنچیزیکه در حال حاضر قابل توجه است، هزینه خدمات درمانی دندانپزشکی قابل کم شدن نیست. تعرفه گذری های درست خدمات باتوجه به گسترده بودن این حوزه میتواند استرس و بی اعتمادی مردم نسبت به افسارگسیختگی خدمات را کم کند که البته ایفای نقش پررنگتر توسط بیمه‌ ها و کاهش نیاز مردم به خدمات تخصصی دندانپزشکی را نیز باید در نظر گرفت.چه راهکاری برای کاهش فشار هزینه ها وجود دارد؟

دندانپزشکی و مراجعینی که هرروز به آن مراجعه میکنند، اغلب قادر به پرداخت هزینه های سنگین درمان دندان های خود نیستند و دندانپزشکان که مستقیما در تعامل با با مردم هستند این موضوع را بسیار خوب درک میکنند. پس میتوان نقش بیمه را جدی دانست و در این میان چند راهکار برای اجرای شدن ایفای نقش بیمه‌ ها در برنامه‌ های پیشگیری می‌توان مد نظر قرار داد:

۱- سیاستی برای کاهش ریسک

سیاست شرکت های بیمه باید برمبنای کاهش ریسک برای مشتری یا همان بیمه گذار باشد. بیمه ها میتوانند اقداماتی را انجام دهند که ریسک پوسیدگی دندان را برای مردم کاهش داده و در برنامه های پیشگیری از مشکلات دندان نیز حضور داشته باشند. این را به جرات میتوان گفت تا زمانیکه بیمه ها وارد حیطه دندانپزشکی نشوند و مردم را تحت پوشش خودشان قرار ندهند، درمان در حوزه دندانپزشکی میتواند سالها عقب افتاده و اصلا تحولی در آن رخ ندهد.

۲- اهمیت به سلامت دهان و دندان

فرهنگ سازی برای اهمیت به سلامت دهان و دندان یکی از کارهاییست که باید در هرجامعه ای به آن توجه کرد، چراکه با این کار میتوان هزینه های پیشگری را کمتر کرد و سبدهزینه های هرخانواده برای سلامتی کمتر شود. این کار باعث میشود تا سلامت روانی و عمومی بدن نیز در نظر گرفته شود. خانواده ها باید سهمی را برای مخارج دهان و دندان نیز در نظر بگیرند.

۳- بودجه بهداشت و درمان در سلامت دندان

دولت ها برای سلامت شهروندان خود مسئولیت هایی دارند و درصدی از بودجه کشوری باید صرف بهداشت و درمان نیز بشود. در صورتیکه دولتمردان اهمیت بهداشت دهان و درمان را بر روی سلامت عمومی جامعه درک کنند، قسمتی از این بودجه هم باید صرف پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان نیز شود. این موضوع واضح است که اگر تمام بودجه سلامت کشور صرف دندانپزشکی بشود، میتوان به همه دندان های پوسیده و جایگزین آن را نیز پیدا کرد.

در بالاتر سعی کردیم تا به فاکتورهای عمومی که برروی درمان دندانپزشکی تاثیر میگذارد صحبت کنیم. البته اگر بخواهیم ریزتر به این قضیه نگاهی داشته باشیم باید هزینه قیمت ایمپلنتو سایر خدمات دندانپزشکی را هم در نظر بگیریم که این فاکتورها بستگی به موارد مختلفی دارد. حال میخواهیم در ادامه به بررسی خدمات دندانپزشکی بپردازیم تا شما را بیشتر در این زمینه آشنا کنیم:

خدمات دندانپزشکی شامل چه مواردی است؟

استفاده از اصطلاح دندانپزشک زیبایی یا Cosmetic dentistry بسیار رایج شده و در کل دنیا به آن اهمیت داده میشود. در این حالت سعی میشود تا ظاهر دندانها به گونه ای باشد که افزایش زیبایی صورت فرد به چشم آمده و به عنوان یک علم مهم در صنعت دندانپزشکی به حساب می آید. استفاده از مهارت در کنار زیبایی باعث شده تا این رشته هم خیلی خوب در دندانپزشکی دیده شود و مورد استقبال قرار بگیرد.حال میخواهیم در ادامه به بررسی خدماتی بپردازیم که در دندانپزشکی میتواند ارائه شود:

۱- بستن فاصله دندانی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای دندان میتواند پیش بیاد، فاصله افتادن میان دندان هاست و این قضیه یکی از فرآیندهاییست که در پزشکی قابل درمان بوده و به بستن فاصله دندانی دیاستم گفته میشود.

۲- تاج گذاشتن برای دندانها

تاج را میتوان به عنوان کلاه دندان نیز در نظر گرفت، زمانیکه دندان ضعیف یا به مقدار زیادی مورد تخریب قرار میگیرد، برای بهبود شکل آن، اندازه و ظاهرش باید از تاج استفاده کرد. بیشتر این تاج ها میتوانند بین ۵ تا ۱۵ سال دوام داشته باشند که همگی بستگی به جنس استفاده شده در تاج دندان دارد. جنس این تاج ها میتواند از فلز، چینی متصل به فلز، صمغ و یا سرامیک باشد و قبل از قراردادن میتوان آنرا کمی تراشید و پس از تاج روی دندان آنرا چسبانید، در این حالت کاملا دندان ها را میتواند بپوشاند.

۳- بلیچینگ یا سفید کردن دندانها

یکی از درمان هاییکه در دندانپزشکی وجود دارد، بلیچینگ است که برای سفیدکردن دندانها از آن استفاده میشود. لیچینگ دارای دو درمان خانگی و مطب هست که باعث سفید دندان میشود. این روش را میتوان یکی از ارزان ترین روشها و تکنیک هایی دانست که برای سفیدکردن دندان استفاده میشود. البته میتوان گفت که پرتقاضاترین خدمات زیبایی هم به حساب می آید.

۴- میناکاری دندانها

میناکاری دندانها یک روش سریع و بدون درد در دندانپزشکی به حساب می آید. این روش را برای تصحیح عیوب کوچک دندان مثل دندان های ناهموار یا دندانهای روی هم رفته میتواند مورد استفاده قرار گیرد. نتیجه گرفتن از این روش فوری بوده و نیازی به بیهوشی نیست. درکنار میناکاری، سفیدکردن، روکش کردن و باندینگ هم انجام میشود.

۵- باندینگ یا پیوند دندان

باندینگ یا پیوند دندان، یک عمل در دندانپزشکی به حساب می آید که در آن موارد رزین رنگ دندان شامل مواد پلاستیکی بادوام، به دندان استعمال شده و با تاباندن نورخاصی سخت میشود و درنهایت به دندان میچسبد تا لبخند دهان را زیباتر کند. این روش نیز از جمله روشهای کم هزینه و آسان برای جراحی زیبایی دندان به حساب می آید و درموارد مختلفی از آن استفاده میشود.۶- دندانپزشکی برای کودکان

دندانپزشکی برای کودکان باتوجه به اینکه مشکلات دندان های شیری رایج را دارند، جزو سخت ترین و البته دشوارترین خدمات به حساب می آید. هزینه قیمت دندانپزشکی کودکانبسته به موارد مختلفی دارد اما میتوان گفت که بسته به سرویس ارائه شده میتواند تعرفه فرق کند.

۷- پرکردن با کامپوزیت

پرکردن دندان گاهی به خاطر خردشدن، نیاز به جایگزینی نیز دارد. خیلی از افراد در این حالت آمالگام نقره ای را با کامپوزیت هم رنگ آن جایگزین میکنند. افراد برای زیباشدن دندانها به جای آمالگام نقره ای میتوانند از کامپوزیت برای رنگ دندان هم استفاده کنند که یک جایگزین خیلی بهتر به حساب می آید.

۸- کرادینگ

کرادینگ یا اصلاح بهم ریختگی در دندانها را میگویند که بدون ارتودنسی نیز میتواند انجام شود. دندانپزشک زیبایی باتوجه به موارد ترمیمی، نامنظمی های موجود در دندانها را برطرف کرده و ظاهری زیبا را به شما هدیه میدهد.

۹- انجام ارتودنسی

دندانپزشکان برای طراحی لبخند از عدد خاصی برای نسبت طلایی استفاده میکنند. این عدد که یکی از زیبایی ها در ریاضی هم به حساب می آید و از تناسب های موجود در بدن انسان هم استفاده میشود، دربرجسته ترین بناها از جمله اهرام ثلاثه مصر نیز استفاده شده و این گزینه حاصل محاسبات دانشمندان بزرگی مثل اقلیدس و فیبوناچی میباشد.

خداوند اعداد و ارقام را به خوبی درکنار هم چیده و در این زمینه استاد عالم هستی میباشد، هرچه نسبت اعضای بدن به این عدد نزدیکتر باشد تناسب اندام بهتری برقرار بوده و فرم و اندازه دندانها هم از این امر مستثنی نیستند. برای اینکه بتوانید زیباترین لبخند را داشته باشید، باید نسبت طلایی آنرا با درنظر گظرفتن محدودیت های موجود در دهان بسنجید. گاهی همین تغییرات کوچک و محدود، لبخندی زیباتر را به شما هدیه میدهد.

۱۰- روکش های دندانی

از دیگر روش هاییکه برای دندانپزشک زیبایی برای زیباسازی و ترمیم دندانها استفاده میشود، استفاده از روکش های دندانی بوده و این کار از طریق روش های مختلفی انجام میشود. روکش های دندانی باتوجه به وضعیت دندانهای بیمار روی دندان ها قرار میگیرد.

۱۱- بریج دندان

در صورتیکه دندان کشیده ود، برای جایگزین کردن ن باید دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی به عنوان پایه درنظر گرفته شده و ناحیه وسط نیز پر بشود. به این روش که کاملا یکپارچه بوده و سه دندان یعنی دو دندان پایه و یک دندان وسط به هم متصل میشوند، بریج دندان یا پل دندان گفته میشود. بریج ها از دوروکش برای دندانهای دوطرف ساخته شده و دندان ساختگی در بین این دوروکش قرار میگیرد.

دندان های ساختگی در این روش از جنس طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد میتوانند باشند. بریج ها را میتوان حمایت کننده برای دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها دانست. بریج جهت درمان بی دندانی نیز ساخته میشود که به این صورت با قرار گرفتن روی دندان های طرفین ناحیه بی دندنای، به شکل یک پل میتواند قسمت بی دندان را پر کند.

۱۲- انجام ایمپلنت

دندانپزشک زیبایی در بسیاری از موارد از ایمپلنت استفاده میکند، مواد ایمپلنتی در ترمیم دندان استفاده میشوند و برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده به میروند.

۱۳. دندان مصنوعی

افراد مسن و یا افرادیکه دندان هایشان را زودتر از قاعده از دست میدهند، میتوانند از دندان مصنوعی استفاده کنند. دونوع از دندان مصنوعی در دندانپزشکی وجود دارد:

  1. دندان کامل
  2. دندان جزئی

زمانیکه از دندان مصنوعی کامل استفاده میشود، تمام دندان های فرد افتاده باشد و دیگر هیچ دندانی نداشته باشد. اما اگر هنوز دندان داشته و سالم باشند، میتواند از دندان های مصنوعی جزیی استفاده کند. لازم به ذکر است که دندانهای مصنوعی باتوجه به فیزیک دهان هرشخص تولید و پیاده سازی میشوند.

۱۴. جراحی و تغییر شکل لثه

در دندانپزشک زیبایی بسیاری از موارد پیش میآید که جراحی لثه، میتواند شکل لثه را کاملا تغییر دهد و این موضوع باعث افزایش زیبایی دهان و دندان افراد بشود. در این روش با بلندکردن لایه هایی از لثه میتواند زیبایی دهان و دندان را افزایش داد.

۱۵. پیوند لثه

ریشه دندان میتواند براثر تخریب لثه نسبت به غذا یا مایعات سرد و گرم، حساس شده و دندانها ظاهری دراز به خود بگیرد. تخریب لثه نیز میتواند باعث پوسیدگی ریشه دندان بشود و از دست دادن استخوان های دندان درنهایت منجر به از دست دادن دائمی دندان ها بشود. پس باید مراقب باشید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با عوامل تاثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی و همچنین خدمات دندانپزشکی آشنا کنیم. شما از کدام خدمات دندانپزشکی بیشتر استفاده کرده اید؟ به نظر شما آیا قیمت خدمات دندانپزشکی به موارد مختلفی بستگی دارد؟ نظرات خود را در زیر همین پست باما درمیان بگذارید.

منبعمطب 365 

 


این صفحه را در گوگل محبوب کنید

[ارسال شده از: ]
[مشاهده در: ]
[تعداد بازديد از اين مطلب: 3390]

bt

اضافه شدن مطلب/حذف مطلب
-


سرگرمی

پربازدیدترینها
طراحی وب>


صفحه اول | تمام مطالب | RSS | ارتباط با ما
1390© تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت واضح می باشد.
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را به ما اطلاع دهید
پایگاه خبری واضح کاری از شرکت طراحی سایت اینتن