تور لحظه آخری
امروز : شنبه ، 8 مهر 1402    احادیث و روایات:  امام حسین (ع):جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که...
سرگرمی سبک زندگی سینما و تلویزیون فرهنگ و هنر پزشکی و سلامت اجتماع و خانواده تصویری دین و اندیشه ورزش اقتصادی سیاسی حوادث علم و فناوری سایتهای دانلود گوناگون شرکت ها
آمار وبسایت

 تعداد کل بازدیدها : 1740299383
هواشناسی

نرخ طلا سکه و  ارز

قیمت خودرو

فال حافظ

تعبیر خواب

فال انبیاء

متن قرآناضافه به علاقمنديها ارسال اين مطلب به دوستان آرشيو تمام مطالب
 refresh

قرارداد کار فصلی؛ یک قرارداد شناخته شده میان برخی از اصناف!


واضح آرشیو وب فارسی::


قرارداد کار فصلیقرارداد کار فصلی

قرارداد کار فصلی به ‌عنوان یکی از انواع قرارداد کار شناخته می‌شود. این قرارداد معمولا در خصوص مشاغلی کاربرد دارد که به‌ صورت موقت و مطابق فصل‌بندی ایجاد می‌شوند و پس ‌از پایان آن فصل، به اتمام می‌رسند. همان‌طور ‌که از نام این قرارداد مشخص است، بیشتر در مورد کارهای فصلی منعقد می‌شود. کارگری که با انعقاد نمونه قرارداد کارگر فصلی  کار خود را شروع می‌کند، مانند سایر کارگران از حقوق، مزایا و بیمه برخوردار می‌شود. یعنی رعایت مقررات قانون کار درمورد کارگران فصلی نیز الزامی است.

تصور کنید شخصی صاحب یک باغ سیب است. این شخص برای چیدن میوه‌های درختان، جمع‌آوری میوه‌ها از روی زمین یا اطراف درختان، انتقال آن‌ها به سبدهای مخصوص و انبار کردن میوه‌ها به کارگرانی نیاز دارد. به ‌همین‌ جهت کارفرما با تنظیم نمونه قرارداد کارگران فصلی کارگران را برای این کار استخدام می‌کند. کارفرما و کارگر با تنظیم نمونه قرارداد کار فصلی این رابطه‌ کاری را به‌ صورت قانونی ثبت می‌کنند.

مطابق نمونه قرارداد فصلی کارفرما موظف است که حقوق، مزایا، حق بیمه و سایر موارد را مطابق قانون کار برای کارگر فصلی بپردازد. در غیر این ‌صورت کارگر حق پیگیری یا شکایت در خصوص این موضوع را به اداره کار خواهد داشت.

قرارداد فصلی چیست؟

زمانی‌ که کارفرما قصد دارد، به ‌صورت موقت و برای فصل خاصی، کارگری را استخدام کند، نمونه قرارداد فصلی را با او تنظیم خواهد کرد. کارگران فصلی معمولا افرادی هستند که شغل ثابت و معینی ندارند. ممکن است این کارگران مشاغلی را به ‌صورت موقت داشته باشند برای اما در واقع وضعیت ثابتی ندارند.

به ‌عنوان مثال، شخصی را در نظر بگیرید که در فصل‌های سرد سال در یک موضوع موضوع شغلی معین فعالیت دارد و در فصل‌های گرم سال به شغل دیگری مشغول است. این شخص به عنوان یک کارگر فصلی شناخه می‌شود.  

تصور کنید شخصی در فصل بهار وظیفه خزانه کردن و تهیه نشای برنج را بر عهده می‌گیرد. این کارگر با کارفرما برای این کار موقت، نمونه قرارداد کاری فصلی را منعقد می‌کند.

اگر این کارگر در فصل پاییز به کار دیگری مشغول شود، برای آن کار معین نیز می‌تواند نمونه قرارداد کار فصلی را امضا کند.

در واقع کارگر فصلی در طول سال شغل مشخصی ندارد و ممکن است در سال یک یا چند بار نمونه قرارداد کاری فصلی را در زمینه‌های گوناگون منعقد کند.

تنظیم قرارداد کار فصلی چه مزایایی دارد؟

تنظیم هر قراردادی اگر به ‌صورت صحیح انجام شود، سبب خواهد شد تا طرفین از حمایت قانونی برخوردار شوند. زمانی‌ که کارگر با کارفرما نمونه قرارداد کار فصلی را امضا می‌کنند، هرکدام از آن‌ها از وظایف و تعهدات خودشان مطابق این قرارداد آگاه می‌شوند. چنانچه اختلافی در رابطه با این توافق به وجود آید، می‌توانند با استناد به این قرارداد آن را پیگیری یا حل‌وفصل کنند.

بعضی مواقع شرایط کار فصلی به‌ گونه‌ای است که کارگر می‌تواند علاوه‌ بر این کار در جای دیگری نیز مشغول به کار شود. در این‌ صورت کارگر و کارفرما می‌توانند در خصوص کار دوم کارگر، توافقاتی را داشته باشند. همچنین ممکن است کارفرما با کارگر توافق کند تا در طول مدتی که برای او مشغول به کار است، در جای دیگری کار نکند.

تصور کنید کارگری در کاشان سکونت دارد. او برای چیدن گل محمدی با کارفرما توافق می‌کند. چیدن گل محمدی معمولا باید قبل‌از طلوع خورشید انجام شود. چنانچه این شخص با کارفرما نمونه قرارداد کار فصلی را منعقد کند و با او در مورد انجام کار دوم در ساعات دیگر روز، توافقاتی داشته باشد، می‌توانند این موارد را به‌ صورت مکتوب در قرارداد بنویسند. یعنی این کارگر فصلی در بهار و در ساعات اولیه صبح، چیدن گل را برای یک کارفرما انجام می‌دهد. سپس در ساعات دیگر روز در مراسم گلاب‌گیری یا تهیه گلاب و موارد مانند آن حضور پیدا می‌کند و برای کارفرمای دیگری مشغول به کار می‌شود. این مورد با توافق کارفرما و کارگر در متن نمونه قرارداد کارگر فصلی نوشته خواهد شد. اگر کارفرما کارگر را از این موضوع منع کند، کارگر نمی‌تواند خلاف تعهدات خود، اقدامی انجام دهد.

در قرارداد کار فصلی چه مواردی نوشته می‌شود؟

در ادامه قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که در این نوع قرارداد چه نکاتی نوشته می‌شود.

مشخصات طرفین

برای نوشتن هر قراردادی لازم است که مشخصات طرفین نوشته شود. اگر قصد دارید، قرارداد کار فصلی را تنظیم کنید، مشخصات کامل شناسنامه‌ای کارگر و کارفرما را به‌ همراه آدرس و شماره تماس هر کدام از طرفین بنویسید.

موضوع قرارداد

پس ‌از آن لازم است که موضوع نمونه قرارداد کار فصلی نوشته شود. در این قسمت از متن قرارداد در رابطه با موضوع کاری که برای آن کارگر فصلی استخدام می‌کنید، به ‌صورت کامل توضیح دهید.

به ‌عنوان مثال، اگر کارگر برای صید ماهی یا برداشت محصولات یا موارد دیگر استخدام می‌شود، این موضوع را به ‌صورت دقیق بنویسید.

تصور کنید جهت برداشت محصولات زمین زراعی خود، قصد استخدام کارگر دارید و با او توافقات اولیه را انجام داده‌اید. در این صورت باید این موضوع را به طور دقیق در متن وارد کنید تا موضوع همکاری شما و کارگر مشخص شود.

مدت قرارداد

بعد از نوشتن مواردی که مطرح شد، لازم است که مدت قرارداد را ثبت کنید. یعنی تاریخ شروع و پایان همکاری را در متن قرارداد بنویسید. شما می‌توانید برای پایان مدت همکاری علاوه ‌بر تاریخ پایان، سقف مدت همکاری را نیز معین کنید. قرارداد شما مصداق واقعی قرارداد کار موقت است زیرا برای زمان مشخص تنظیم خواهد شد.

ساعت کار کارگر، محل انجام کار، حقوق و مزایای قانون کار را نیز باید به ‌صورت دقیق در متن نمونه قرارداد فصلی بنویسید. به ‌جهت این‌که استخدام کارگر فصلی مطابق قانون کار یک رابطه استخدامی است، باید حقوق و مزایا را مطابق قانون کار پرداخت کنید. میزان حقوق و پاداش کارگر را به ‌صورت دقیق در متن نمونه قرارداد کار فصلی بنویسید. علاوه‌ بر این لازم است که نحوه پرداخت حقوق و زمان آن نیز مشخص شود.

تضمین حسن انجام کار

در صورت نیاز و طبق توافق طرفین کارفرما می‌تواند از کارگر چک یا سفته جهت انجام تعهدات دریافت کند. در این‌ صورت مشخصات و مبلغ چک یا سفته نیز باید در متن نمونه قرارداد کار فصلی نوشته شود. علاوه‌ بر مواردی که مطرح شد، طرفین شروط و تعهدات مورد توافق خود را به‌ همراه ضمانت اجرا می‌نویسند. زمانی ‌که هر کدام از طرفین قرار نمونه قرارداد را امضا کنند، این قرارداد منعقد خواهد شد.

مثالی در مورد تنظیم نمونه قرارداد کارگران فصلی

تصور کنید کارفرما قصد دارد کارگری را جهت چیدن گردو در فصل پاییز استخدام کند. چیدن گردو یکی از اقدامات بسیار سخت و حساس محسوب می‌شود. در بعضی از مناطق که دستگاهی برای برداشت یا پوست گرفتن گردو وجود ندارد، کارگران این اقدام را انجام می‌دهند. کارگران برای چیدن گردو باید از درخت‌ بالا بروند و با چوب‌های بسیار بلند گردوها را به زمین بریزند تا سایر کارگران آن‌ها را از روی زمین جمع کنند.

این نحوه چیدن گاهی ممکن است سبب پایین افتادن کارگر از بالای درخت و فوت یا مصدومیت او شود. بنابراین لازم است که کارگر در این زمینه مهارت و تجربه فراوانی داشته باشد.

چنانچه کارفرما بخواهد برای چیدن گردو از درخت کارگری را استخدام کند، می‌تواند نمونه قرارداد کار فصلی را با او امضا کند. با امضای این قرارداد، رابطه کاری آن‌ها مطابق قانون انجام خواهد شد.

علاوه ‌بر این کارگرانی که در زمینه جمع کردن، پو ست گرفتن و حتی خشک کردن گردو یا موارد مانند آن، وظایفی را بر عهده دارند، می‌توانند به‌ صورت مجزا قرارداد کار فصلی را با کارفرما امضا کنند.


این صفحه را در گوگل محبوب کنید

[ارسال شده از: ]
[مشاهده در: ]
[تعداد بازديد از اين مطلب: 173]

bt

اضافه شدن مطلب/حذف مطلب
-


گوناگون

پربازدیدترینها
طراحی وب>


صفحه اول | تمام مطالب | RSS | ارتباط با ما
1390© تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت واضح می باشد.
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را به ما اطلاع دهید
پایگاه خبری واضح کاری از شرکت طراحی سایت اینتن