Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to fa translation catalogue (597 entries)

en: %1d of %1d selected. {{all}}Clear All.{{/all}}
fa: %1d از %1d انتخاب شد. {{all}}حذف همه.{{/all}}

en: %1d of %1d selected. {{all}}Select All.{{/all}}
fa: %1d از %1d انتخاب شد. {{all}}انتخاب همه.{{/all}}

en: %s item | %s items
fa[0]: %s مورد

en: (Example) The source URL is your old or original URL
fa: (نمونه) URL منبع، URL قدیمی یا اصلی شما است

en: (Example) The target URL is the new URL
fa: (نمونه) URL هدف، URL جدید است

en: (IP logging level)
fa: (سطح ثبت IP)

en: (beta) Enable caching of redirects via WordPress object cache. Can improve performance. Requires an object cache.
fa: (در مرحلهٔ آزمایشی) فعال کردن کش تغییر مسیر به‌وسیلهٔ آبجکت‌کش وردپرس. می‌تواند عملکرد را بهبود دهد. نیازمند آبجکت‌کش است.

en: (time to keep logs for)
fa: (مدت‌زمان برای نگهداری لاگ‌ها)

en: 301 - Moved Permanently
fa: 301 - به صورت دائمی انتقال داده شده

en: 302 - Found
fa: 302 - پیدا شد

en: 303 - See Other
fa: 303 - مشاهده دیگر

en: 304 - Not Modified
fa: 304 - اصلاح نشده

en: 307 - Temporary Redirect
fa: 307 - تغییر مسیر موقت

en: 308 - Permanent Redirect
fa: 308 - تغییر مسیر دائمی

en: 400 - Bad Request
fa: 400 - درخواست بد

en: 401 - Unauthorized
fa: 401 - غیر مجاز

en: 403 - Forbidden
fa: 403 - ممنوع

en: 404 - Not Found
fa: 404 - یافت نشد

en: 404 Logs
fa: گزارشات 404

en: 404 deleted
fa: 404 حذف شد

en: 404 errors
fa: خطاهای 404

en: 404s
fa: 404ها

en: 410 - Gone
fa: 410 - رفته

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
fa: <code>Redirectioni10n</code> تعریف نشده است. این معمولاً به این معنی است که افزونه دیگری مانع از بارگذاری Redirection می‌شود. لطفاً همۀ افزونه‌ها را غیرفعال کنید و دوباره امتحان کنید.

en: A day
fa: یک روز

en: A month
fa: یک ماه

en: A security plugin (e.g Wordfence)
fa: یک افزونۀ امنیت (مانند Wordfence)

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
fa: یک پلاگین یا فایروال امنیتی مانع دسترسی می شود. شما باید REST API را در لیست سفید قرار دهید.

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
fa: یک فایروال سرور یا پیکربندی دیگری از سرور (مثلاً OVH).

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
fa: یک تغییر مسیر ساده شامل تنظیم یک {{strong}}URL منبع{{/strong}} (URL قدیمی) و یک  {{strong}}URL هدف{{/strong}} (URL جدید) می‌شود. نمونه:

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
fa: دامنهٔ جایگزین سایت (alias)، دامنهٔ دیگری است که می‌خواهید به این سایت تغییر مسیر داده شود. به عنوان مثال، یک دامنه قدیمی یا یک زیردامنه. این کار تمام URLها، از جمله ورود و مدیریت وردپرس را تغییرمسیر می‌دهد.

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
fa: یک نشانه منحصر به فرد اجازه می دهد خوانندگان خوراک دسترسی به رجیستری ورود به سیستم RSS (اگر چیزی وارد نکنید خودکار تکمیل می شود)

en: A week
fa: یک هفته

en: Accept Language
fa: پذیرفتن زبان

en: Action Type
fa: نوع اقدام

en: Add Alias
fa: افزودن جانشین

en: Add CORS Presets
fa: افزودن پیش‌تنظیمات CORS

en: Add File
fa: افزودن پرونده

en: Add Group
fa: افزودن گروه

en: Add Header
fa: افزودن سربرگ

en: Add New
fa: افزودن جدید

en: Add Permalink
fa: اضافه کردن پیوند یکتا

en: Add Redirect
fa: افزودن تغییر مسیر

en: Add Security Presets
fa: افزودن پیش‌تنظیمات امنیت

en: Add new redirection
fa: افزودن تغییر مسیر تازه

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
fa: افزودن www به دامنه - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Agent
fa: عامل

en: Agent Info
fa: اطلاعات کاربر

en: Alias
fa: جانشین

en: Aliased Domain
fa: دامنۀ جانشین

en: All
fa: همه

en: All groups
fa: همه‌ی گروه‌ها

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
fa: تمام داده‌های درون‌ریزی شده، به پایگاه‌دادۀ فعلی اضافه می‌شوند؛ هیچ چیز ادغام نمی‌شود.

en: All redirects have a valid group
fa: همه هدایتگرها یک گروه معتبر دارند

en: All tables present
fa: تمام جدول‌ها موجودند

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
fa: همچنین بررسی کنید که آیا مرورگر شما قادر به بارگذاری <code>redirection.js</code> است یا نه:

en: An error page was returned. This is unlikely to be a problem with Redirection. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fa: یک برگهٔ خطا برگردانده شد. بعید است که این مشکل مربوط به Redirection باشد. {{support}}این به چه معناست؟{{/support}}

en: An hour
fa: یک ساعت

en: An unknown error occurred.
fa: یک خطای ناشناخته رخ داد.

en: An unknown errorm
fa: خطای ناشناخته

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
fa: مقادیر لنگر به سرور ارسال نمی‌شوند و قابلیت تغییر مسیر ندارند.

en: Anonymize IP (mask last part)
fa: شناسایی IP (ماسک آخرین بخش)

en: Apache redirects
fa: تغییر مسیرهای آپاچی

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
fa: برای همۀ تغییر مسیرها اعمال می‌شود؛ مگر اینکه آن‌ها را به گونه‌ای دیگر پیکربندی کنید.

en: Apply
fa: اعمال کردن

en: Are you sure want to delete all %d matching items?
fa: مطمئن هسنید که می‌خواهید تمام %d مورد هم‌خوان را حذف کنید.

en: Are you sure you want to delete the selected items?
fa: آیا از حذف این مورد انتخابی مطمئن هستید؟

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the %d selected items?
fa[0]: مطمئنید که می‌خواهید این (%d) مورد انتخاب‌شده را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to import from %s?
fa: مطمئنید که می‌خواهید از %s درون‌ریزی کنید؟

en: Area
fa: ناحیه

en: Auto-generate URL
fa: ایجاد خودکار نشانی

en: Automatically upgrade on admin pages
fa: به‌صورت خودکار در برگه‌های مدیر ارتقا داده شود

en: Bad data
fa: داده های نادرست

en: Basic Setup
fa: نصب ساده

en: Block IP
fa: مسدود کردن IP

en: Browser
fa: مرورگر

en: Bulk Actions
fa: کارهای دسته‌جمعی

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
fa: CSV شامل تمام اطلاعات نمی‌شود و همه چیز به صورت «فقط URL» درون‌ریزی/برون‌بری می‌شود. برای داشتن مجموعۀ کامل داده‌ها از ساختار JSON استفاده کنید.

en: Cached Redirection detected
fa: کش تغییر مسیر شناسایی شد

en: Caching software (e.g Cloudflare)
fa: نرم‌افزار کش (مانند Cloudflare)

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting?.
fa: آیا می‌توانید بدون تغییر مسیر {{api}}REST API{{/api}} خود به آن دسترسی پیدا کنید؟

en: Cancel
fa: لغو

en: Canonical Settings
fa: تنظیمات متعارف

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
fa: اطلاعات هدر HTTP را به همراه لاگ‌ها (به جز کوکی‌ها) ضبط کنید. این اطلاعات ممکن است شامل اطلاعات کاربر باشد و می‌تواند حجم لاگ شما را افزایش دهد.

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fa: حساس نبودن به بزرگی و کوچکی حروف (یعنی {{code}}/Exciting-Post{{/code}} با {{code}}/exciting-post{{/code}} یکسان خواهد بود)

en: Check
fa: بررسی

en: Check Again
fa: بررسی دوباره

en: Check Redirect
fa: بررسی تغییر مسیر

en: Check a URL is being redirected
fa: بررسی اینکه یک URL ریدایرکت می‌شود یا خیر

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
fa: بررسی تغییر مسیر برای: {{code}}%s{{/code}}

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
fa: {{link}}سلامت سایت{{/link}} را بررسی و مشکل را برطرف کنید.

en: City
fa: شهر

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
fa: پس از پایان بر روی "پایان یافت! 🎉" کلیک کنید.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
fa: روی «افزودن فایل» کلیک کنید یا کشیدن و رها کردن در اینجا.

en: Close
fa: بستن

en: Code
fa: کد

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
fa: فهرست زبان‌هایی که باید با کاما از هم جدا شوند تا هم‌خوان شوند (مثلاً da یا en-GB)

en: Compact Display
fa: نمایش فشرده

en: Complete data (JSON)
fa: تکمیل داده‌ها

en: Continue
fa: ادامه

en: Cookie
fa: کوکی

en: Cookie name
fa: نام کوکی

en: Cookie value
fa: مقدار کوکی

en: Count
fa: تعداد

en: Create An Issue
fa: ایجاد یک موضوع

en: Create Issue
fa: ایجاد موضوع

en: Create associated redirect (added to end of URL)
fa: ایجاد تغییر مسیر مرتبط (اضافه شده به انتهای URL)

en: Create basic data
fa: ایجاد دادۀ پایه

en: Current Page
fa: صفحه فعلی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Custom Display
fa: نمایش سفارشی

en: Custom Header
fa: سربرگ سفارشی

en: Data Upgrade
fa: ارتقای داده

en: Database problem
fa: مشکل پایگاه‌داده

en: Database tables
fa: جدول‌های پایگاه داده

en: Database version
fa: نسخه پایگاه داده

en: Date
fa: تاریح

en: Debug Information
fa: اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Decide how Redirection updates itself, if needed.
fa: تصمیم بگیرید که -در صورت نیاز- Redirection چگونه خود را به‌روز کند.

en: Default REST API
fa: REST API پیش‌فرض

en: Default URL settings
fa: تنظیمات پیش‌فرض URL

en: Default WordPress "old slugs"
fa: «نامک‌های قدیمی» پیش‌فرض وردپرس

en: Default query matching
fa: سازگاری پیش‌فرض درخواست

en: Delete
fa: پاک کردن

en: Delete Log Entries
fa: حذف ورودی‌های لاگ

en: Delete Redirection
fa: پاک کردن تغییر مسیرها

en: Delete logs for these entries
fa: حذف لاگ این ورودی‌ها

en: Delete logs for this entry
fa: حذف لاگ‌های این ورودی

en: Delete the plugin - are you sure?
fa: حذف افزونه - آیا مطمئن هستید؟

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
fa: حذف تمام مسیرهای هدایت شده، تمام تنظیمات شما را حذف می کند. این کار را اگر بخواهید انجام دهد یا پلاگین را دوباره تنظیم کنید.

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
fa: هدف از این تغییر مسیر را توصیف کنید (اختیاری)

en: Device
fa: دستگاه

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Disabled
fa: غیرفعال شد

en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
fa: غیرفعال شد! PHP %1$s شناسایی شد؛ PHP %2$s+ نیاز است

en: Display All
fa: نمایش همه

en: Do not change unless advised to do so!
fa: تنها درحالتی تغییر دهید که به شما توصیه شده باشد.

en: Do nothing (ignore)
fa: انجام ندادن (نادیده گرفتن)

en: Domain
fa: دامنه

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
fa: دامنهٔ ترجیحی قرار نده - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Double-check the file is the correct format!
fa: دوبار چک کردن فایل فرمت صحیح است!

en: Download
fa: دانلود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Email
fa: ایمیل

en: Enable
fa: فعال

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Engine
fa: موتور جستجو

en: Enter IP addresses (one per line)
fa: آدرس آی پی (در هر خط یک آدرس) را وارد کنید

en: Enter full URL, including http:// or https://
fa: آدرس را به‌طور کامل وارد کنید، همراه با http:// یا https://

en: Enter old permalinks structures to automatically migrate them to your current one.
fa: ساختارهای قدیمی پیوندهای یکتا را وارد کنید تا به‌صورت خودکار آن‌ها را به ساختار فعلی مهاجرت دهد.

en: Enter role or capability value
fa: مقدار نقش یا قابلیت را وارد کنید

en: Enter server URL to match against
fa: URL سرور را برای هم‌خوانی وارد کنید

en: Error
fa: خطا

en: Error (404)
fa: خطای ۴۰۴

en: Everything
fa: همه چیز

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
fa: هم‌خوانی دقیق - با پارامترهای درخواست که در منبع شما تعریف شده‌اند، به هر ترتیبی، دقیقاً مطابقت می‌کند.

en: Exact Query
fa: درخواست دقیق

en: Exact match
fa: هم‌خوانی دقیق

en: Exact match in any order
fa: هم‌خوانی دقیق به هر ترتیبی

en: Exclude from logs
fa: استثنا از لاگ‌ها

en: Export
fa: برون‌بری

en: Export 404
fa: خروجی ۴۰۴

en: Export redirect
fa: برون‌بری تغییر مسیر

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
fa: خروجی را به CSV یا Apache .htaccess یا Nginx یا Redirection JSON تبدیل کنید. ساختار JSON حاوی اطلاعات کامل است و سایر فرمت‌ها حاوی اطلاعات جزئی متناسب با آن ساختار هستند.

en: Feed Readers
fa: خواننده خوراک

en: File selected
fa: فایل انتخب شد

en: Filter Name
fa: نام فیلتر

en: Filter by IP
fa: فیلتر بر اساس آی‌پی

en: Filter on: %(type)s
fa: فیلتر بر اساس: %(type)s

en: Filters
fa: فیلترها

en: Finish Setup
fa: اتمام نصب

en: Finished importing
fa: درون‌ریزی به پایان رسید

en: Finished! 🎉
fa: تمام! 🎉

en: First page
fa: برگه‌ی اول

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
fa: ابتدا چند سؤال از شما پرسیده می‌شود و سپس Redirection پایگاه‌دادۀ شما را راه‌اندازی می‌کند.

en: For example "/amp"
fa: برای نمونه "/amp"

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
fa: اجبار به تغییر مسیر از HTTP به HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Forever
fa: برای همیشه

en: Full IP logging
fa: لاگ IP کامل

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
fa: مستندات کامل را می‌توانید در {{link}}وب‌سایت Redirection{{/link}} بیابید.

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
fa: مستندات کامل Redirection را می‌توانید در {{site}}https://redirection.me{{/site}} بیابید. در صورت بروز مشکل، لطفاً ابتدا {{faq}}پرسش‌های پرتکرار{{/faq}} را بررسی کنید.

en: General
fa: عمومی

en: Geo IP
fa: شناسه مکانی

en: Geo IP Error
fa: خطای Geo IP

en: Geo Info
fa: اطلاعات ژئو

en: Geo Location
fa: آدرس مکانی

en: Go back
fa: بازگشت به قبل

en: Good
fa: حوب

en: Group
fa: گروه

en: Group by IP
fa: گروه‌بندی بر اساس IP

en: Group by URL
fa: گروه‌بندی بر اساس URL

en: Group by user agent
fa: گروه‌بندی بر اساس کاربر عامل

en: Group saved
fa: گروه ذخیره شد

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: HTTP Cache Header
fa: کش سریرگ HTTP

en: HTTP Header
fa: سربرگ HTTP

en: HTTP Headers
fa: سربرگ‌های HTTP

en: HTTP Status Code
fa: کد وضعیت HTTP

en: HTTP code
fa: کد HTTP

en: Header
fa: سربرگ

en: Header name
fa: نام سربرگ

en: Header value
fa: مقدار سربرگ

en: Hide
fa: مخفی کردن

en: Hits
fa: بازدیدها

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
fa: نحوۀ استفادۀ Redirection از REST API - جز در صورت لزوم تغییر ندهید

en: How do I use this plugin?
fa: از این افزونه چطور استفاده کنم؟

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
fa: مدت زمان کش URLهای تغییر مسیر داده شدۀ 301 (از طریق هدر HTTP با عنوان «منقضی می‌شود»)

en: I need support!
fa: به پشتیبانی نیاز دارم!

en: I'd like to support some more.
fa: من میخواهم از بعضی دیگر حمایت کنم

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
fa: من خیلی باحالم پس نویسنده افزونه را در پشتیبانی این افزونه کمک می‌کنم !

en: IP Headers
fa: هدرهای IP

en: IP Logging
fa: لاگ کردن IP

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
fa: اگر کمکی نکرد، {{strong}}یک موضوع ایجاد کنید{{/strong}} یا آن را از طریق {{strong}}رایانامه{{/strong}} ارسال کنید.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
fa: اگر این کمکی نکرد، کنسول خطای مرورگر خود را باز کنید و یک {{link}}موضوع جدید{{/link}} با جزئیات ایجاد کنید.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
fa: اگر دکمۀ جادویی کار نکرد، باید خطا را بخوانید و ببینید آیا می‌توانید آن را به صورت دستی برطرف کنید یا نه. در غیر این صورت بخش «نیاز به کمک» را در زیر دنبال کنید.

en: If this is not expected then this {{support}}support page{{/support}} may help.
fa: اگر انتظار این را نداشتید، این {{support}}برگهٔ پشتیبانی{{/support}} ممکن است کمک کند.

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
fa: اگر از وردپرس ۵.۲ یا جدیدتر استفاده می‌کنید، به {{link}}سلامت سایت{{/link}} خود نگاهی بیندازید و هرگونه مشکل را برطرف کنید.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
fa: اگر شما از یک سیستم ذخیره سازی مانند Cloudflare استفاده می کنید، لطفا این مطلب را بخوانید:

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
fa: اگر از افزونه یا خدمات کش برگه (CloudFlare یا OVH یا غیره) استفاده می‌کنید، می‌توانید پاک کردن آن کش را نیز امتحان کنید.

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
fa: اگر پیوند یکتا را در نوشته یا برگه تغییر دهید، Redirection می‌تواند به‌طور خودکار یک تغییر مسیر برای شما ایجاد کند.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
fa: اگر با مشکلی مواجه شدید، لطفاً به مستندات افزونۀ خود مراجعه کنید یا با پشتیبانی میزبان خود تماس بگیرید. این مشکل معمولاً {{link}}ناشی از Redirection نیست{{/link}}.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
fa: اگر شما نصب دستی را تکمیل نکنید به همینجا برگشت داده خواهید شد.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
fa: اگر فکر می‌کنید مشکل از Redirection است، یک موضوع ایجاد کنید.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
fa: اگر می‌خواهید همه چیز را تغییر مسیر دهید، لطفاً از تغییر مکان سایت یا دامنهٔ جانشین (alias) از صفحه «سایت» استفاده کنید.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
fa: اگر می‌خواهید اشکالی را گزارش دهید، لطفاً راهنمای {{report}}گزارش اشکالات{{/report}} را مطالعه کنید.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
fa: ااگر می‌خواهید اطلاعاتی را که مایل نیستید در یک محیط عمومی باشد ارسال کنید، آن را مستقیماً از طریق {{email}}email{{/email}} ارسال کنید. در این صورت، تا جایی که می‌توانید اطلاعات وارد کنید!

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
fa: اگر می‌خواهید {{support}}درخواست پشتیبانی{{/support}} کنید، لطفاً این جزئیات را وارد کنید:

en: If your browser is behaving differently then you should clear your browser cache.
fa: اگر مرورگر شما رفتار متفاوتی دارد، باید حافظهٔ پنهان (کش) مرورگر خود را پاک کنید.

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
fa: اگر سایت شما به مجوزهای ویژه پایگاه‌داده نیاز دارد یا ترجیح می‌دهید خودتان این کار را انجام دهید، می‌توانید SQL زیر را به صورت دستی اجرا کنید.

en: Ignore & Pass Query
fa: نادیده گرفتن و عبور از درخواست

en: Ignore & pass parameters to the target
fa: معیارها را نادیده بگیر و به هدف انتقال بده

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
fa: نادیده گرفتن؛ مانند «هم‌خوانی دقیق» عمل می‌کند؛ اما هر معیار درخواستی را که در منبع شما نباشد، نادیده می‌گیرد.

en: Ignore Case
fa: نادیده گرفتن بزرگ و کوچکی حروف

en: Ignore Query
fa: نادیده گرفتن درخواست

en: Ignore Slash
fa: نادیده گرفتن اسلش

en: Ignore URL
fa: نادیده گرفتن URL

en: Ignore all parameters
fa: نادیده گرفتن تمام معیارها

en: Ignore all query parameters
fa: نادیده گرفتن تمام معیارهای درخواست

en: Ignore and pass all query parameters
fa: نادیده گرفتن و عبور از تمام معیارهای درخواست

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fa: نادیده گرفتن اسلش‌های انتهایی (یعنی {{code}}/exciting-post/{{/code}} با {{code}}/exciting-post{{/code}} یکسان خواهد بود)

en: Import
fa: درون‌ریزی

en: Import Existing Redirects
fa: درون‌ریزی تغییر مسیرهای موجود

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
fa: درون‌ریزی یک فایل CSV یا .htaccess یا JSON.

en: Import finished.
fa: درون‌ریزی به پایان رسید.

en: Import from %s
fa: درون‌ریزی از %s

en: Import to group
fa: درون‌ریزی به گروه

en: Import/Export
fa: درون‌ریزی/برون‌بری

en: Importing
fa: در حال درون‌ریزی

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
fa: درون‌ریزی تغییر مسیرهای موجود از وردپرس یا سایر افزونه‌ها، روش خوبی برای شروع کار با Redirection است. هر مجموعه از تغییر مسیرهایی را که می‌خواهید درون‌ریزی کنید، انتخاب کنید.

en: Importing failed.
fa: درون‌ریزی ناموفق بود.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
fa: این جزئیات را به همراه شرحی از کاری که انجام می‌دادید و یک اسکرین‌شات در گزارش خود بگنجانید.

en: Install Redirection tables
fa: نصب جدول‌های Redirection

en: Installation Complete
fa: نصب کامل است

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
fa: دسترسی های دیتابیس کافی نیست. لطفاً به کاربر پایگاه داده خود دسترسی های مناسب دهید.

en: John Godley
fa: جان گادلی

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
fa: نگه داشتن لاگ از تمام تغییر مسیرها و خطاهای 404.

en: Language
fa: زبان

en: Last Access
fa: آخرین دسترسی

en: Last Accessed
fa: آخرین دسترسی

en: Last page
fa: آخرین صفحه

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
fa: ترک کردن قبل از اتمام فرآیند ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

en: Libraries
fa: کتابخانه ها

en: Loading, please wait...
fa: در حال بارگذاری؛ لطفاً صبر کنید...

en: Location
fa: موقعیت

en: Log
fa: گزارش‌ها

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
fa: لاگ تغییر مسیرهای «خارجی» - آن‌هایی که از Redirection نیستند. این می‌تواند حجم لاگ شما را افزایش دهد؛ و حاوی اطلاعات کاربر نیست.

en: Log deleted
fa: لاگ حذف شد

en: Log entries (%d max)
fa: ورودی ها (%d حداکثر)

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
fa: خارج شوید، حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید و دوباره وارد شوید - مرورگر شما یک نشست قدیمی را ذخیره کرده است.

en: Logged In
fa: وارد شده

en: Logged Out
fa: خارج شده

en: Logging
fa: ثبت وقایع

en: Logs
fa: لاگ‌ها

en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
fa: مدیریت تمام ۳۰۱ تغییر مسیر و نظارت بر خطاهای ۴۰۴

en: Manual Install
fa: نصب دستی

en: Manual Setup
fa: راه‌اندازی دستی

en: Match
fa: تطابق

en: Match Type
fa: نوع هم‌خوانی

en: Match against this browser referrer text
fa: هم‌خوانی با متن ارجاع‌دهندۀ این مرورگر

en: Match against this browser user agent
fa: هم‌خوانی با کاربر عامل این مرورگر

en: Matched Target
fa: هدف متقابل

en: Matches your redirect
fa: با تغییر مسیر شما هم‌خوانی دارد

en: Method
fa: روش

en: Mobile
fa: موبایل

en: Modified Posts
fa: نوشته‌های اصلاح‌یافته

en: Module
fa: ماژول

en: Monitor changes to %(type)s
fa: رصد کردن تغییرات %(type)s

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
fa: رصد تغییرات پیوند یکتا در نوشته‌ها و برگه‌های وردپرس

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
fa: هم‌خوانی URL قدرتمندتر؛ شامل {{regular}}عبارات منظم{{/regular}} و {{other}}شرایط دیگر{{/other}}

en: Name
fa: نام

en: Need help?
fa: کمک لازم دارید؟

en: Need to search and replace?
fa: به جستجو و جایگزین کردن نیاز دارید؟

en: Never accessed
fa: هیچ‌وقت مورددسترسی نبوده است

en: Never cache
fa: اصلاً کش نکن

en: Newsletter
fa: خبرنامه

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Nginx redirects
fa: تغییر مسیرهای Nginx

en: Nginx rewrite rules
fa: قوانین بازنویسی Nginx

en: No IP logging
fa: لاگ IP وجود ندارد

en: No aliases
fa: بدون جانشین

en: No details are known for this address.
fa: هیچ جزئیاتی از این نشانی در دست نیست.

en: No grouping
fa: بدون گروه‌بندی

en: No headers
fa: سربرگی یافت نشد

en: No logs
fa: لاگی وجود ندارد

en: No migrated permalinks
fa: هیچ پیوند یکتای مهاجرت‌شده وجود ندارد

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
fa: هیچ گروه معتبری وجود ندارد، بنابراین شما قادر به ایجاد هر گونه تغییر مسیر نیستید

en: No! Don't delete the plugin
fa: نه! افزونه را حذف نکن

en: Not accessed in last month
fa: در ماه گذشته مورددسترسی نبوده است

en: Not accessed in last year
fa: در سال گذشته مورددسترسی نبوده است

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
fa: توجه داشته باشید که مسئولیت ارسال هدرهای HTTP به PHP بر عهده شماست. لطفاً برای پشتیبانی در این باره با ارائه‌دهندۀ خدمات میزبانی خود تماس بگیرید.

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
fa: توجه داشته باشید که برخی از هدرهای HTTP توسط سرور شما تنظیم شده‌اند و قابل تغییر نیستند.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
fa: توجه کنید که باید مسیر ماژول آپاچی را در گزینه‌های Redirection تنظیم کنید.

en: Note: this is in beta and will only migrate posts. Certain permalinks will not work. If yours does not work then you will need to wait until it is out of beta.
fa: توجه: این قابلیت در مرحلهٔ آزمایشی است و فقط نوشته‌ها را منتقل می‌کند. پیوندهای یکتای خاص کار نمی‌کند. اگر برای شما کار نکرد، باید صبر کنید تا از مرحلهٔ آزمایشی خارج شود.

en: Nothing to display.
fa: چیزی برای نمایش وجود ندارد.

en: OK
fa: تأیید

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
fa: هنگامی که مسیرهای هدایت شده شما حذف می شوند انتقال انجام می شود. اگر به نظر می رسد انتقال هنوز انجام نشده است، لطفا حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید.

en: Only the 404 page type is currently supported.
fa: در حال حاضر تنها نوع صفحه 404 پشتیبانی می شود.

en: Operating System
fa: سیستم عامل

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
fa: گزینه‌های این صفحه در صورت استفاده نادرست می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. می‌توانید {{link}} آن‌ها را موقتاً غیرفعال کنید{{/link}} تا تغییرات لازم را اعمال کنید.

en: Page Type
fa: نوع صفحه

en: Page was loaded.
fa: برگه بارگذاری شد.

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
fa: عبور؛ مانند نادیده گرفتن است؛ اما معیارهای درخواست را نیز در هدف کپی می‌کند.

en: Permalink Migration
fa: مهاجرت پیوند یکتا

en: Permalinks
fa: پیوند های یکتا

en: Plain
fa: ساده

en: Please add migrated permalinks to the Site page under the "Permalink Migration" section.
fa: لطفاً پیوندهای یکتای مهاجرت‌شده را در برگهٔ «سایت» زیر بخش «مهاجرت پیوند یکتا» اضافه کنید.

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
fa: لطفاً پیش از ادامه، {{link}}سایت پشتیبانی{{/link}} را بررسی کنید.

en: Please clear your browser cache and reload this page.
fa: لطفاً کش مرورگر خود را پاک کنید و این برگه را نوسازی کنید.

en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
fa: لطفاً برای فعال کردن افزونه، <a href="%s">تنظیمات Redirection</a> را کامل کنید.

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
fa: لطفا ارورهای 404s خود را بررسی کنید و هرگز هدایت نکنید - این کار خوبی نیست.

en: Please enable JavaScript
fa: لطفا جاوااسکریپت را فعال کنید

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
fa: لطفاً توجه داشته باشید که Redirection نیاز به فعال بودن WordPress REST API دارد. اگر این را غیرفعال کرده باشید، نمی‌توانید از Redirection استفاده کنید

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
fa: لطفا توجه داشته باشید که هر گونه پشتیبانی در صورت به موقع ارائه می شود و تضمین نمی شود. من حمایت مالی ندارم

en: Please remain on this page until complete.
fa: لطفا در این صفحه بمانید تا عملیات به اتمام برسد.

en: Please review your data and try again.
fa: لطفاً داده‌های خود را بررسی کرده و دوباره امتحان کنید.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
fa: لطفاً به <a href="https://redirection.me/support/problems/">فهرست مشکلات رایج</a> مراجعه کنید.

en: Please take a moment to consult the {{support}}support site{{/support}} for information about how to use Redirection.
fa: لطفاً برای کسب اطلاعات دربارهٔ نحوهٔ استفاده از Redirection، لحظه‌ای وقت بگذارید و به {{support}}سایت پشتیبانی{{/support}} مراجعه کنید.

en: Please upgrade your database
fa: لطفا بانک اطلاعاتی خود را به‌روزرسانی کنید

en: Please wait, importing.
fa: لطفاً منتظر بمانید؛ در حال درون‌ریزی.

en: Plugin Debug
fa: اشکال زدایی افزونه

en: Plugin Importers
fa: درون‌ریزهای افزونه

en: Plugin Status
fa: وضعیت افزونه

en: Plugin Support
fa: پشتیبانی افزونه

en: Pos
fa: مثبت

en: Position
fa: موقعیت

en: Possible cause
fa: سبب محتمل

en: Post monitor group
fa: گروه رصد نوشته

en: Post monitor group is invalid
fa: گروه رصد نوشته نامعتبر است

en: Post monitor group is valid
fa: گروه مانیتور ارسال معتبر است

en: Powered by {{link}}redirect.li{{/link}}
fa: قدرت گرفته از {{link}}redirect.li{{/link}}

en: Pre-defined
fa: از پیش تعریف‌شده

en: Preferred domain
fa: دامنه ترجیحی

en: Prev page
fa: برگه قبلی

en: Problem
fa: مشکل

en: Progress: %(complete)d$
fa: پیشرفت: %(complete)d$

en: Query Parameters
fa: پارامترهای کوئری

en: REST API 404
fa: خطا‌ی 404 در REST API

en: RSS Token
fa: توکن آراس‌اس

en: Raw REST API
fa: REST API خام

en: Read this REST API guide for more information.
fa: برای اطلاعات بیشتر، این راهنمای REST API را مطالعه کنید.

en: Ready to begin! 🎉
fa: آمادۀ شروع! 🎉

en: Redirect
fa: تغییر مسیر

en: Redirect All
fa: تغییر مسیر همه

en: Redirect By
fa: تغییر مسیر با

en: Redirect Caching
fa: کش تغییر مسیر

en: Redirect Logs
fa: لاگ‌های تغییر مسیر

en: Redirect Source
fa: تغییر مسیر منبع

en: Redirect Tester
fa: بررسی‌کنندۀ تغییر مسیر

en: Redirect to URL
fa: تغییر مسیر نشانی‌ها

en: Redirect to random post
fa: تغییر مسیر به نوشته‌های تصادفی

en: Redirected by %1s. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fa: به‌وسیلهٔ %1s تغییر مسیر داده شده است. {{support}}این به چه معناست؟{{/support}}.

en: Redirected by Redirection.
fa: تغییر مسیر توسط Redirection.

en: Redirected by an unknown agent. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
fa: به‌وسیلۀ عامل ناشناس تغییر مسیر داده شد. {{support}}این به چه معناست؟{{/support}}.

en: Redirection Support
fa: پشتیبانی تغییر مسیر

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
fa: تغییر مسیر از طریق REST API با وردپرس ارتباط برقرار می‌کند. این یک جزء استاندارد از وردپرس است، در صورتی که شما نمی‌توانید از آن استفاده کنید به مشکل برخورد خواهید کرد.

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
fa: Redirection طراحی شده تا هم در سایت‌هایی با تغییر مسیرهای کم و هم سایت‌هایی با هزاران تغییر مسیر استفاده شود.

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
fa: افزونه تغییر مسیر یک افزونه رایگان است - زندگی فوق‌العاده و عاشقانه است ! اما زمان زیادی برای توسعه و ساخت افزونه صرف شده است . شما می‌توانید با کمک‌های نقدی کوچک خود در توسعه افزونه سهیم باشید.

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
fa: Redirection کار نمی‌کند. حافظۀ پنهان (کش) مرورگر خود را پاک کنید و این برگه را دوباره بارگذاری کنید.

en: Redirection is now installed!
fa: اکنون Redirection نصب شده است!

en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
fa: Redirection به وردپرس نسخۀ %1$1s نیاز دارد؛ شما از نسخۀ %2$2s استفاده می‌کنید؛ لطفاً وردپرس خود را به‌روزرسانی کنید.

en: Redirection saved
fa: تغییر مسیرها ذخیره شدند

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
fa: ریدایرکت هیچ اطلاعات قابل شناسایی کاربر را به جز آنچه در بالا پیکربندی شده است، ذخیره نمی‌کند. این مسئولیت شماست که اطمینان حاصل کنید سایت شما هرگونه {{link}}الزامات حریم خصوصی{{/link}} مربوط را برآورده می‌کند.

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
fa: Redirection برای ارتباط با وردپرس از {{link}}WordPress REST API{{/link}} استفاده می‌کند. این قابلیت به‌طور پیش‌فرض فعال است و کار می‌کند. گاهی اوقات REST API به‌وسیلۀ این‌ها مسدود می‌شود:

en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
fa: پایگاه‌دادۀ Redirection نیاز به به‌روزرسانی دارد؛ <a href="%1$1s">برای به‌روزرسانی کلیک کنید</a>.

en: Redirections
fa: تغییر مسیرها

en: Redirects
fa: تغییر مسیرها

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
fa: تغییرمسیرهای اضافه‌شده به یک گروه آپاچی را می‌توان با اضافه کردن مسیر کامل در اینجا، در فایل {{code}}.htaccess{{/code}} ذخیره کرد. جهت اطلاع، وردپرس شما در {{code}}%(installed)s{{/code}} نصب شده است.

en: Redirects with invalid groups detected
fa: تغییر مسیرهایی با گروه‌های نامعتبر شناسایی شد

en: Referrer
fa: ارجاع‌دهنده

en: Regex
fa: عبارت منظم

en: Regular Expression
fa: عبارت منظم

en: Regular Expressions
fa: عبارات منظم

en: Relative REST API
fa: REST API نسبی

en: Reload the page - your current session is old.
fa: صفحه را دوباره بارگذاری کنید - نشست فعلی شما قدیمی است.

en: Relocate Site
fa: نقل مکان سایت

en: Relocate to domain
fa: نقل مکان به دامنه

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
fa: به یاد داشته باشید که اگر این یک عبارت منظم است، گزینه "regex" را فعال کنید.

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fa: حذف www از دامنه - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Request Headers
fa: سربرگ‌های درخواست

en: Reset hits
fa: بازنشانی بازدیدها

en: Retry
fa: تلاش دوباره

en: Role
fa: نقش

en: Save
fa: ذخیره

en: Save changes to this group
fa: ذخیرۀ تغییرات در این گروه

en: Saving...
fa: در حال ذخیره کردن...

en: Search
fa: جستجو

en: Search IP
fa: جستجوی IP

en: Search URL
fa: جستجوی URL

en: Search domain
fa: جستجوی دامنه‌

en: Search exact URL
fa: جستجوی URL دقیق

en: Search referrer
fa: جستجوی ارجاع‌دهنده

en: Search target URL
fa: جستجوی URL هدف

en: Search title
fa: جستجوی عنوان

en: Search user agent
fa: جستجوی کاربر عامل

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
fa: انتخاب این گزینه باعث پاک شدن تمامی تغییر مسیرها٬ گزارش‌ها و تمامی تغییرات اعمال شده در افزونه می‌شود ! پس مراقب باشید !

en: Server
fa: سرور

en: Setting up Redirection
fa: راه‌اندازی Redirection

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Settings saved
fa: ذخیره تنظیمات

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Show Full
fa: نمایش کامل

en: Show Problems
fa: نمایش مشکلات

en: Show advanced options
fa: نمایش گزینه‌های پیشرفته

en: Show debug
fa: نمایش دیباگ

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
fa: ثبت نام برای خبرنامه تغییر مسیر کوچک - خبرنامه کم حجم در مورد ویژگی های جدید و تغییرات در پلاگین. ایده آل اگر میخواهید قبل از آزادی تغییرات بتا را آزمایش کنید.

en: Site
fa: سایت

en: Site Aliases
fa: جانشین‌های سایت

en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
fa: URL سایت و صفحۀ اصلی با هم یکسان نیستند. لطفاً از تنظیمات > برگۀ عمومی این را اصلاح کنید: %1$1s معادل %2$2s نیست.

en: Site and home are consistent
fa: URL سایت و صفحۀ اصلی با هم یکسان هستند

en: Site and home protocol
fa: دستورالعمل سایت و خانه

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
fa: هدرهای سایت در سراسر سایت شما، از جمله تغییرمسیرها، اضافه می‌شوند. هدرهای تغییرمسیر فقط به تغییرمسیرها اضافه می‌شوند.

en: Skip this stage
fa: نادیده گرفتن این مرحله

en: Some features you may find useful are
fa: برخی از قابلیت‌هایی که ممکن است کارآمد باشند، این‌ها هستند

en: Some other plugin that blocks the REST API
fa: افزونۀ دیگری که REST API را مسدود می‌کند.

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
fa: برخی از سرورها ممکن است طوری پیکربندی شده باشند که مستقیماً منابع فایل را ارائه دهند و از وقوع تغییر مسیر جلوگیری کنند.

en: Something is wrong with the server. This is not a problem with Redirection and you will need to resolve the error yourself.
fa: مشکلی در سرور وجود دارد. این مشکل مربوط به Redirection نیست و شما باید خودتان خطا را برطرف کنید

en: Something went wrong obtaining this information
fa: در دریافت این اطلاعات مشکلی پیش آمده است

en: Something went wrong obtaining this information. It may work in the future.
fa: مشکلی در دریافت این اطلاعات پیش آمده است. شاید بعداً کار کند.

en: Something went wrong when installing Redirection.
fa: هنگام نصب Redirection مشکلی پیش آمد.

en: Something went wrong 🙁
fa: مشکلی رخ داده است 🙁

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this service from {{link}}redirect.li{{/link}} to get accurate results.
fa: گاهی که مرورگر شما می‌تواند یک URL را کش کند، دانستن این را مسکل می‌کند که آیا این همان‌طور که انتظار می‌رود کار می‌کند یا نه. این خدمات را از {{link}}redirect.li{{/link}} استفاده کنید تا نتایج دقیق دریافت کنید.

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
fa: با عرض پوزش، در بارگیری داده ها خطای به وجود آمد - لطفا دوباره امتحان کنید

en: Source
fa: منبع

en: Source URL
fa: نشانی اصلی

en: Standard Display
fa: نمایش استاندارد

en: Start Setup
fa: شروع نصب

en: Status
fa: وضعیت

en: Stop upgrade
fa: توقف ارتقاء

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
fa: ذخیرۀ اطلاعات IP برای تغییر مسیرها و خطاهای 404.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
fa: ذخیرۀ لاگ برای تغییر مسیرها و 404ها این امکان را به شما می‌دهد که ببینید در سایتتان چه اتفاقی در حال افتادن است. این امر نیاز به فضای ذخیره‌سازی پایگاه‌دادۀ شما را افزایش می‌دهد.

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
fa: ذخیرۀ نشانی‌های IP این امکان را به شما می‌دهد تا اقدامات بیشتر لاگ را انجام دهید. توجه داشته باشید که باید قوانین محلی مربوط به جمع‌آوری داده‌ها (به‌عنوان‌مثال GDPR) را رعایت کنید.

en: Summary
fa: خلاصه

en: Support
fa: پشتیبانی

en: Support 💰
fa: پشتیبانی 💰

en: Table "%s" is missing
fa: جدول «%s» گم شده است

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
fa: نگاهی به {{link}}وضعیت افزونه{{/link}} بیندازید. شاید بتواند مشکل را شناسایی و آن را به‌طور «جادویی برطرف کند».

en: Target
fa: هدف

en: Target URL
fa: URL هدف

en: Target URL when matched (empty to ignore)
fa: URL هدف هنگام هم‌خوان بودن (برای نادیده گرفتن خالی بگذارید)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
fa: URL هدف زمانی که هم‌خوانی نداشته باشد (خالی برای نادیده گرفتن)

en: Testing - %s$
fa: در حال آزمایش - %s$

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
fa: ممنون بابت نصب و استفاده از Redirection نسخۀ %(version)s. این افزونه به شما این امکان را می‌دهد که تغییر مسیرهای 301 را مدیریت کنید؛ خطاهای 404 را دائماً رهگیری کنید؛ و سایت خود را بهبود بخشید؛ بدون نیاز به دانش Apache یا Nginx.

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
fa: ممنون بابت اشتراک! {{a}} اینجا کلیک کنید {{/ a}} اگر مجبور باشید به اشتراک خود برگردید.

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
fa: همین کافی است؛ شما الآن در حال تغییر مسیر دادن هستید! توجه کنید که آنچه در بالا آمد، صرفاً یک نمونه است.

en: The Redirection database does not appear to exist. Have you run the above SQL?
fa: به نظر نمی‌رسد پایگاه‌دادۀ Redirection ایجاد شده باشد. SQL بالا را اجرا کرده‌اید؟

en: The caret {{code}}^{{/code}} should be at the start. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
fa: علامت {{code}}^{{/code}} باید در ابتدا باشد. برای نمونه: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
fa: افزونهٔ همراه Search Regex به شما امکان جستجو و جایگزینی داده‌ها در سایتتان را می‌دهد. همچنین از Redirection پشتیبانی می‌کند و اگر می‌خواهید تعداد زیادی تغییرمسیر را به صورت دسته‌ای به‌روزرسانی کنید، مفید است.

en: The following plugins have been detected.
fa: افزونه‌های زیر شناسایی شده‌اند.

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
fa: افزونه‌های تغییر مسیر زیر در سایت شما شناسایی شده‌اند و می‌تواند از آن‌ها درون‌ریزی انجام شود.

en: The following tables are missing:
fa: جدول‌های زیر گم شده‌اند:

en: The relative URL you want to redirect from
fa: URL نسبی که می‌خواهید از آن تغییر مسیر دهید

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
fa: احتمالاً باید آدرس اینترنتی منبع با {{code}}/{{/code}} شروع شود.

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
fa: URL هدفی که که می‌خواهید به آن تغییر مسیر دهید یا نام نوشته یا پیوند یکتا را بنویسید تا به‌صورت خودکار تکمیل شود.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
fa: در اتصال به REST API شما مشکلاتی وجود دارد. نیازی به رفع این مشکلات نیست و افزونه می‌تواند کار کند.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
fa: هنگام درخواست از سایت شما مشکلی پیش آمد. این می تواند نشان دهد شما داده هایی ارائه کرده اید که با شرایط مطابقت ندارند یا اینکه پلاگین درخواست بدی ارسال کرده است.

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
fa: در اینجا گزینه‌هایی هست که ممکن است بخواهید آن‌ها را فعال کنید. این گزینه‌ها در هر زمانی قابلیت تغییر دارند.

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
fa: این می‌تواند یک افزونه امنیت باشد؛ یا سرور شما حافظۀ کافی ندارد یا یک خطای خارجی دارد. لطفاً لاگ خطای سرور خود را بررسی کنید.

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
fa: این اطلاعات برای اهداف اشکال‌زدایی ارائه شده است. هنگام ایجاد هرگونه تغییر مراقب باشید.

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
fa: این یک IP از یک شبکۀ خصوصی است. این بدان معناست که در داخل یک شبکۀ خانگی یا تجاری قرار دارد و اطلاعات بیشتری قابل نمایش نیست.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
fa: این مورد معمولاً با انجام یکی از موارد زیر درست می‌شود:

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
fa: علت این مشکل ممکن است افزونۀ دیگری باشد. برای جزئیات بیشتر به کنسول خطای مرورگر خود مراجعه کنید.

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
fa: این به یک تغییر مسیر سرور برای دامنه {{code}}%(server)s{{/code}} تبدیل خواهد شد.

en: Timezone
fa: منطقه‌ی زمانی

en: Title
fa: عنوان

en: To match {{code}}?{{/code}} you need to escape it with {{code}}\?{{/code}}
fa: برای هم‌خوانی با {{code}}?{{/code}} باید آن را با {{code}}\?{{/code}} خلاص کنید

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
fa: برای جلوگیری از یک عبارت منظم حریصانه، می‌توانید از {{code}}^{{/code}} برای اتصال آن به ابتدای URL استفاده کنید. برای نمونه: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Too many regular expressions may impact site performance
fa: عبارات منظم بیش از حد زیاد، ممکن است بر عملکرد سایت اثر بگذارد.

en: Total redirects imported:
fa: مجموع تغییر مسیرهای درون‌ریزی‌شده:

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
fa: پیگیری بازدیدهای تغییر مسیر و تاریخ آخرین دسترسی. حاوی اطلاعات کاربر نیست.

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Try again
fa: دوباره تلاش کنید

en: Two months
fa: دو ماه

en: URL
fa: نشانی

en: URL Monitor
fa: رصد URL

en: URL Monitor Changes
fa: رصد تغییرات URL

en: URL and HTTP header
fa: سربرگ URL و HTTP

en: URL and IP
fa: آدرس و آی‌پی

en: URL and WordPress page type
fa: URL و نوع برگۀ وردپرس

en: URL and cookie
fa: URL و کوکی

en: URL and custom filter
fa: URL و صافی سفارشی

en: URL and language
fa: URL و زبان

en: URL and login status
fa: نشانی و وضعیت ورودی

en: URL and referrer
fa: نشانی و ارجاع دهنده

en: URL and role/capability
fa: URL و نقش/قابلیت

en: URL and server
fa: URL و سرور

en: URL and user agent
fa: نشانی و عامل کاربری

en: URL match
fa: هم‌خوانی URL

en: URL only
fa: فقط نشانی

en: URL options
fa: گزینه‌های URL

en: URL options / Regex
fa: گزینه‌های URL  /  عبارت منظم

en: Unable to check that URL. It may not be valid or accessible.
fa: بررسی آن URL امکان‌پذیر نیست. ممکن است معتبر یا قابل دسترسی نباشد.

en: Unable to load Redirection
fa: قادر نیستیم Redirection را بارگذاری کنیم

en: Unable to load Redirection ☹️
fa: قادر نیستیم Redirection را بارگذاری کنیم ☹️

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
fa: به دلیل امنیت مرورگر، امکان ارسال درخواست وجود ندارد. این معمولاً به این دلیل است که تنظیمات وردپرس و URL سایت شما با هم سازگار نیستند؛ یا درخواست توسط سیاست CORS سایت شما مسدود شده است.

en: Unable to save .htaccess file
fa: مشکل در ذخیره سازی فایل .htaccess

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Unknown Useragent
fa: کاربر عامل ناشناس

en: Unmatched Target
fa: هدف بی نظیر

en: Update
fa: به روزرسانی

en: Upgrade Database
fa: ارتقاء پایگاه‌داده

en: Upgrade manually when prompted
fa: در صورت درخواست، به صورت دستی ارتقا بده.

en: Upgrading Redirection
fa: ارتقای Redirection

en: Upload
fa: ارسال

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
fa: استفاده از گروه ها برای سازماندهی هدایت های شما. گروه ها به یک ماژول اختصاص داده می شوند، که بر روی نحوه هدایت در آن گروه تاثیر می گذارد. اگر مطمئن نیستید، سپس به ماژول وردپرس بروید.

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
fa: اگر آدرس URL داده نشده باشد، به صورت خودکار یک URL را تولید می کند. برای جایگذاری یک شناسه منحصر به فرد از برچسب های خاص {{code}}$dec${{/code}} یا {{code}}$hex${{/code}}

en: User Agent
fa: عامل کاربر

en: Useragent
fa: عامل کاربر

en: Useragent Error
fa: خطای کاربر عامل

en: Valid groups
fa: گروه‌های معتبر

en: Valid groups detected
fa: گروه‌های معتبری شناسایی شد

en: Valid redirect group
fa: گروه معتبر تغییر مسیر

en: Value
fa: مقدار

en: Values
fa: مقدارها

en: Version %s installed! Please read the {{url}}release notes{{/url}} for details.
fa: نسخۀ %s نصب شد! برای اطلاع از جزئیات، لطفاً {{url}}یادداشت‌های انتشار{{/url}} را بخوانید.

en: View
fa: نمایش

en: View Data
fa: مشاهده داده‌ها

en: View Redirect
fa: مشاهده تغییر مسیرها

en: View Redirects
fa: مشاهده تغییر مسیر ها

en: View full redirect.li results.
fa: نمایش نتایج کامل redirect.li.

en: View notice
fa: مشاهدۀ اخطار

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
fa: آیا می خواهید تغییرات در تغییر مسیر هدایت شود ؟

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
fa: می‌خواهید کل سایت را تغییر مسیر دهید؟ یک دامنه وارد کنید تا همه چیز به جز ورود به وردپرس و مدیریت تغییرمسیر داده شود. فعال کردن این گزینه هرگونه جایگزین‌های سایت (alias) یا تنظیمات متعارف را غیرفعال می‌کند.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
fa: به Redirection خوش آمدید 🚀🎉

en: What do I do next?
fa: بعد از انجام این کار چه کاری انجام دهم؟

en: What's next?
fa: قدم بعدی چیست؟

en: When matched
fa: هنگام هم‌خوانی

en: Wildcards are not supported. You need to use a {{link}}regular expression{{/link}}.
fa: نمادگر گسترده (Wildcard) پشتیبانی نمی‌شود. باید از یک {{link}}عبارت منظم{{/link}} استفاده کنید.

en: WordPress
fa: وردپرس

en: WordPress REST API
fa: REST API وردپرس

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
fa: وردپرس به‌صورت خودکار هنگامی که نشانی اینترنتی نوشته را تغییر می‌دهید، تغییر مسیرها را ایجاد می‌کند. درون‌ریزی این‌ها به Redirection اجازه می‌دهد آن‌ها را مدیریت کنید و زیر نظر داشته باشید.

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
fa: وردپرس پاسخی برنگرداند. این می‌تواند به معنای رخ دادن خطا یا مسدود شدن درخواست باشد. لطفاً error_log سرور خود را بررسی کنید.

en: WordPress filter name
fa: نام صافی وردپرس

en: WordPress redirects
fa: تغییر مسیرهای وردپرس

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
fa: وردپرس یک پیام غیرمنتظره برگرداند. این می‌تواند یک خطای PHP از افزونهٔ دیگر یا از داده‌هایی باشد که توسط پوستهٔ شما وارد شده است.

en: Working but some issues
fa: کار می‌کند؛ اما مسئله‌ای وجود دارد

en: Working!
fa: در حال کار!

en: Yes! Delete the plugin
fa: بله! افزونه را حذف کن

en: You are using an old or cached session
fa: شما از یک جلسه قدیمی یا حافظه پنهان استفاده می‌کنید

en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
fa: می‌توانید مستندات کامل دربارۀ استفاده از Redirection را در سایت پشتیبانی، یعنی <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a>، پیدا کنید.

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
fa: شما نرم افزار مفید دریافت می کنید و من می توانم آن را انجام دهم.

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
fa: URLهای متفاوتی را در صفحۀ تنظیمات وردپرس > برگۀ عمومی پیکربندی کرده‌اید؛ که معمولاً نشان‌دهنده‌ی پیکربندی نادرست است و می‌تواند باعث ایجاد مشکل با REST API شود. لطفاً تنظیمات خود را بررسی کنید.

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fa: شما باید URL سایت خود را برای مطابقت با تنظیمات متعارف خود به‌روزرسانی کنید: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: You will need at least one working REST API to continue.
fa: برای ادامه، حداقل به یک REST API فعال نیاز دارید.

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
fa: شما باید سیستم خود (DNS و سرور) را طوری پیکربندی کنید که درخواست‌های مربوط به این دامنه‌ها را به این وردپرس نصب‌شده ارسال کند.

en: You will will need to fix this on your site. Redirection is not causing the error.
fa: این مشکل را باید در سایت خود برطرف کنید. Redirection موجب این خطا نیست.

en: You've supported this plugin - thank you!
fa: شما از این پلاگین حمایت کردید - متشکرم

en: Your REST API appears to be cached and this will cause problems. Please exclude your REST API from your caching system.
fa: به نظر می رسد درخواست REST API شما کَش شده است و این مورد باعث ایجاد مشکلاتی در اجرای درخواست REST شده است. لطفاً REST API را از سیستم کَش خود استثنا کنید.

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
fa: REST API شما هدایت می شود. لطفاً تغییر مسیر برای API را حذف کنید.

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
fa: REST API شما کار نمی‌کند و افزونه تا زمانی که این مشکل برطرف نشود، قادر به ادامۀ کار نخواهد بود.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
fa: احتمالاً REST API شما توسط یک افزونۀ امنیت مسدود شده است. لطفاً آن را غیرفعال کنید یا طوری پیکربندی کنید که درخواست‌های REST API را مجاز بداند.

en: Your REST API is showing a deprecated PHP error. Please fix this error.
fa: در درخواست REST API شما خطا هایی مربوط به نسخه های منسوخ شده PHP وجود دارد. لطفا خطا ها را رفع کنید.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
fa: به نظر می‌رسد URL شما شامل یک دامنه در مسیر {{code}}%(relative)s{{/code}} است. منظورتان استفاده از {{code}}%(absolute)s{{/code}} به جای آن بود؟

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
fa: WordPress REST API شما غیرفعال شده است. برای ادامه باید آن را فعال کنید.

en: Your WordPress REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
fa: REST API وردپرس شما برگهٔ ۴۰۴ را برمی‌گرداند. تقریباً مطمئن هستیم که این مشکل از یک افزونه خارجی یا پیکربندی سرور است.

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
fa: برگه‌های مدیر شما در حافظه پنهان ذخیره شده است.این حافظه را پاک کرده و دوباره تلاش کنید. ممکن است چند نسخه در این حافظه وجود داشته باشند.

en: Your database does not need updating to %s.
fa: پایگاه‌دادۀ شما نیازی به به‌روزرسانی به %s ندارد.

en: Your email address:
fa: آدرس ایمیل شما:

en: Your server configuration is blocking access to the REST API.
fa: تنظیمات سرور شما دسترسی REST API را مسدود کرده است.

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
fa: سرور شما به دلیل حجم زیاد درخواست‌ها، آن‌ها را رد کرده است. برای ادامه باید آن را دوباره پیکربندی کنید.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
fa: نشانی منبع با نشانی هدف یکسان است و این باعث ایجاد یک حلقه می‌شود. اگر نمی‌خواهید اقدامی انجام دهید، هدف را خالی بگذارید.

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
fa: URL هدف شما حاوی کاراکتر نامعتبر {{code}}%(invalid)s{{/code}} است.

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
fa: URL هدف شما باید یک URL مطلق مانند {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} باشد یا با اسلش {{code}}/%(url)s{{/code}} شروع شود.

en: clearing your cache.
fa: در حال پاک کردن کش شما.

en: of %(page)s
fa: برای %(page)s

en: total =
fa: کل =

en: with HTTP code
fa: با کد HTTP

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
fa: {{link}}نرم‌افزارهای کش{{/link}}، به‌ویژه Cloudflare، می‌توانند چیزهای اشتباه را ذخیره‌سازی کنند. سعی کنید تمام کش خود را پاک کنید.

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
fa: {{link}}درون‌ریزی{{/link}} از فایل .htaccess و CSV و افزونه‌های متنوع دیگر

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
fa: {{link}}رصد خطاهای 404{{/link}}؛ دریافت اطلاعات باجزئیات دربارۀ بازدیدکننده؛ و برطرف کردن هر مشکلی

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
fa: {{link}}لطفاً سایر افزونه‌ها را موقتاً غیرفعال کنید!{{/link}} این کار بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند.

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
fa: {{link}}در این باره بیشتر بخوانید.{{/link}}

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
fa: قالب فایل CSV {{strong}}{{/strong}}: {{code}}URL منبع، URL هدف{{/code}} - و می‌تواند به‌صورت اختیاری با {{code}}regex، http code{{/code}} تکمیل شود ({{code}}regex{{/code}} - 0 برای خیر، 1 برای بله).

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
fa: {{strong}}هشدار{{/strong}}: پیش از اجبار به تغییر مسیر، مطمئن شوید HTTPS کار می‌کند.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
fa: ⚡️ رفع سحر و جادو ⚡️
