تبلیغات
سه شنبه ، ۶ مرداد ۱۳۹۴
   احادیث و روایات:  پیامبر اکرم (ص):ايمان مؤمن كامل نمى شود، مگر آن كه 103 صفت در او باشد:... باطل را از دوستش نمى ...   [کلیک]

تبلیغات
اضافه به علاقمنديها ارسال اين مطلب به دوستان آرشيو تمام مطالب
 

بازي هاي محلي فردوسواضح آرشیو وب فارسی:خراسان: بازي هاي محلي فردوس
اكبري-چري يكي از بازي هايي است كه هم به صورت دسته جمعي و هم به شكل انفرادي انجام مي شود.

اگر دسته جمعي باشد تعداد نفرات معمولا از 4 تا 5 نفر تجاوز نمي كند.

وسايل بازي عبارت است از تعدادي قلوه سنگ كه اندازه آن و تعدادشان بستگي به سن و سال بازيكنان آن دارد.

قلوه سنگ ها بايد نسبتا صيقلي و گرد باشد.

شروع بازي به وسيله (پشت دستي) مشخص مي شود.

هر كس كه بتواند سنگ بيشتري را پس از به هوا بلند كردن سنگ ها روي پشت دست خود نگه دارد نفر اول و به همين ترتيب نفرات تا آخر مشخص مي شوند.

بازي مراحل مختلفي دارد كه با شروع از نفر اول تا هنگامي كه خطايي از او سر نزند بازي توسط او ادامه مي يابد.

مرحله اول: جمع كردن يكايك قلوه سنگ ها، مراحل دوم و سوم: بستگي به تعداد سنگ ها دارد اگر تعداد سنگ ها از 4 عدد بيشتر بود دو مرحله ديگر اما به صورت زوج و سه تايي انجام مي شود.

انجام اين مراحل به گونه اي است كه فرد سنگ ها را در مشت گرفته و آن ها را روي زمين پخش مي كند سپس يكي از قلوه سنگ ها را برداشته و ضمن پرتاب كردن آن ها در هوا، سعي مي كند پس از پايين آمدن آن سنگ ديگري را از زمين بر دارد.

اين عمل براي مراحل ديگر با جمع كردن دو يا سه سنگ انجام خواهد شد.

پس از اين مراحل بار ديگر اقدام به پشت دستي مي كند.

سپس اگر قلوه سنگ يا قلوه سنگ هايي روي زمين افتاده باشد مانند حركات قبل از زمين بر مي دارد.

مرحله چهارم: در مرحله بعد يك دست خود را مانند قيفي در مي آورد (مثلا دست چپ) و با پخش كردن سنگ ها روي زمين با هر بار بلند كردن يك قلوه سنگ، سنگ ها را به داخل قيف هدايت مي كند.

مرحله پنجم: دست خود را به شكل ديواري در آورده و سعي مي كند سنگ هايي را كه روي زمين پخش كرده است يكي يكي از سمت كف به سمت پشت دست خود بيندازد آن گاه همه را يك جا در دو مرحله جمع مي كند.

مرحله ششم: دست خود را به شكل دروازه در مي آورد يعني دو انگشت شست و سبابه خود را به شكل دروازه اي باز كرده ، آن گاه با به هوا انداختن هر سنگ يكايك قلوه سنگ ها را از زير اين دروازه به داخل منتقل مي كند، مرحله بعدي مرحله مشت تپه است كه سنگ ها را انباشته و با بلند كردن يك سنگ همه را جمع مي كند.

مرحله نهايي بازي نيز تكرار همان مشت تپه است ولي با اين تفاوت در اين مرحله كه چندين بار تكرار مي شود با هر دفعه بر زمين نهادن و برداشتن قلوه سنگ ها شخص بازيگر كلماتي بر زبان مي راند كه آواز گونه بوده و ترتيب خواندن آن ها اين است.

يك گله به دو گله، دو گله به سه گله، سه گله به چار (چهار) گله،چار (چهار) گله به پنج گله، پنج گله به شش گله، شش گله به هف (هفت) گله، هف (هفت) گله به هش (هشت) گله، هش (هشت) گله به نه گله، نه گله به ده گله، ده گله به خيراتش، خيراتش به دروازه، دروازه نگي داره صد قفل و كلي داره، هي هي سوار ميه، اسبش ر كجا بندم، در سايه گل گندم، گل گندم ر او برده، دل خوجه ر خو برده، پس از خواندن اين جملات و عدم ارتكاب هيچ خطايي از قبيل سنگ يا فراموشي مرحله اي از بازي يا شعر مذكور به پايان مي رسد و اولين نفري كه بازي را بتواند به پايان رساند برنده مسابقه است.
 سه شنبه 5 آذر 1387     

این صفحه را در گوگل محبوب کنید [ارسال شده از: خراسان]
[مشاهده در: www.khorasannews.com]
[تعداد بازديد از اين مطلب: 385]

اضافه شدن مطلب/حذف مطلب

برچسب ها: بازي , محلي , فردوس ,


برچسب های کاربران: بازي محلي چري  -  بازی چری  -  بازیهای محلی فردوس  -  بازی چچری  -  بازی های محلی  - 

=============================

-


گوناگون

گوناگون

صفحه اول | تمام مطالب | ارتباط با ما
1390© تمامی حقوق این سایت متعلق به سایت واضح می باشد.
سایت واضح آرشیو وب فارسی می باشد و تمامی مطالب بصورت خودکار از سایت های فارسی دریافت می شوند و سایت واضح هیچگونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد
این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و پیرو قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد. لطفا در صورت برخورد با مطالب و صفحات خلاف قوانین در سایت آن را به ما اطلاع دهید